SİHA Sabit Kanat / Takım Kaptanı Ezgi Topcu

İKÜ Kırmızı Kanatlar Takımı ne üretiyor? 

  • Biz İKÜ Kırmızı Kanatlar Takımı olarak 2020 yılında kurulan bir İHA takımıyız. Amacımız günümüz teknolojisine ayak uyduran ve geleceği yazan teknolojiler üretmek. Bu amaçla geçtiğimiz seneye Teknofest 2021 yarışması Savaşan İHA Döner Kanat kategorisine katıldık. Döner kanat kategorisi günümüzde kullanılan droneları kapsıyor diyebilirim. İlk senemiz olmasına rağmen raporlama ve video aşamalarını geçerek finalist olarak yarışmaya hak kazandık. İlk senemiz olduğu için daha çok tecrübe kazandığımız bir yıl oldu diyebilirim. Bu sene ise aynı yarışmada farklı bir kategori olan “Sabit Kanat” kategorisinde katılıyoruz. Burada ise Sabit Kanat İHA olarak adlandırdığımız yapay zeka ve otonom teknolojileri içerisinde bulunduran ve birçok özelliği bulunan İHA’lar üretiyoruz. 

Bir uçak ile İHA arasındaki fark nedir?

  • Yakın bir zamana kadar aslında hayatımızda İHA adında bir kavram çok fazla bulunmuyordu diyebilirim. Daha öncesinde helikopter, uçak vb. hava araçlarını duyardık hep. İHA ise günümüzde pek çok alanda kullanılan ve pek çok sektörde yer edinmiş bir araç. Aralarındaki en büyük farktan bahsedecek olursam uçaklar, insanların onların içerisinde bulunduğu şekilde kullanılırken, adından da anlaşılacağı üzere İHA’lar yani insansız hava araçları, içerisinde herhangi bir insan kontrolü bulundurmadan yönetilme özelliğini taşıyor.

İHA’nın üretim aşamaları nelerdir?

  • Bir İHA yapılırken aslında birçok farklı aşamadan geçer. Öncelikli olarak İHA’nın teorik olarak bulunması gereken aerodinamik yapıların hesaplanması, bu hesaplamalara uygun bir tasarımla harmanlanması gerekir. Daha sonrasında İHA’nın kullanılacağı yerlere, görevine ve işlevine göre dış ve iç malzemelerin nelerden yapılacağı kararlaştırılır. İlk başta yapılan hesaplamalara göre belirli bir elektronik ve mekanik düzenek hazırlanır. Üretimin en önemli aşamalarından biri ise test aşamasıdır. Ürettiğiniz İHA’nın tüm kısımlarının doğru ve düzgün çalıştığını görebilmeniz için sisteminizin tamamını test etmeniz gerekir. Eğer hatalı bir durum var ise bu durumların saptanıp hata düzeltmelerinin yapılması gerekir. Böylelikle bir İHA ortaya çıkarmış olursunuz.

Bu proje çalışmasında da disiplinlerarası çalışmanın önemli yeri var mı?

  • Özellikle bu tür yoğun mühendislik alanı gerektiren projelerde pek çok mühendislik disiplinin bir arada olmasına önem veriyoruz. Örneğin Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencileri aracın elektronik, mekanik düzenekleri ile ilgilenirken Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri aracın yazılım bölümüyle ağırlıklı olarak ilgileniyor. Pek çok farklı disiplinin birleşmesi hem takım içerisinde bilgilerin paylaşılıp artmasına hem de çok faydalı çalışmaların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Otonom kavramı neyi ifade ediyor? 

  • Otonom, kelime anlamı olarak herhangi bir birimin otomatik olarak kendini yönetmesi olarak ifade edilebilir. Otonomu insan vücudunun kendi kendine çalışmasına benzetilebilir ve bu durum teknolojiye uyarlanmış olarak düşünülebilir. Örneğin,sahip olduğu çeşitli sensörler yardımıyla çevresini algılayabilmek için insan müdahalesine ihtiyaç duymadan bağımsız bir şekilde hareket edebilme yeteneğine sahip otomobillerden bahsedilebilir. Navigasyon yardımıyla kendi kendine gidebilme becerisine sahip olan bu araçlar insanlık için bir devrim niteliğinde. Bu yüzden bu kadar ilgi çekiyor ve otonom, insanlar tarafından meraklı bir şekilde takip ediliyor. Son bulgulara bakılacak olursa insanlık bu merakı sonucu vermiş olduğu emeğin karşılığını almış durumda.

İHA’ lar bugün hayatta nasıl bir yere sahip? Gelecekteki yerini nasıl görünüyorsunuz?

  • İHA’lar son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte daha sık kullanılır oldu. Reklamcılıktan film sektörüne ve daha birçok alanda İHA’lar günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olmuş durumda. Hatta son zamanlarda küçük çocukların da kullanımına uygun farklı farklı İHA’lar kullanılmaya başlandı. Bu durum hem çocukların kişisel gelişimine hem de teknolojiye ilgisine pek çok katkıda bulunuyor. Şu anki geleceğimizde bile bu kadar yer edinmişken geleceğimizde çok farklı teknolojilerde ve çok farklı alanlarda kullanımının artacağını ve devamlı olarak üretileceğini düşünüyorum.