Antibiyotik direnciyle mücadele konusunda ümit veren yeni bir araştırmada üzerinde genetik değişiklikler yapılmış bir plazmid yardımıyla Enterococcus faecalis adlı bakterideki bir antibiyotik direnç geninin uzaklaştırılabildiği gösterildi. Antimicrobial Agents and Chemotherapy’de yayımlanan araştırmada plazmidin hem deney tüpünde hem de deney farelerinde E. faecalis’teki antibiyotik direnç genini uzaklaştırıldığı görüldü.

Plazmid, deney farelerinde direnç geninin miktarını üçte bire düşürdü. Antibiyotik direnç genini uzaklaştırmak için CRISPR-Cas9 adlı özelleştirilmiş sisteminden yararlanıldı. Bu sistem DNA’nın istenen yerlerinde kesim işlemi yapabiliyor. CRISPR-Cas9 ile birlikte antibiyotik direnç genine uyumlu RNA dizileri, özel olarak hazırlanan bir plazmide eklendi. RNA dizileri, CRISPR-Cas9’un DNA’nın doğru yerlerinde kesim oluşturması için kılavuzluk ediyor. Plazmid, E. faecalis’in gelgitli suşlarıyla konjugasyon yoluyla plazmid paylaşımı yapabilen özel bir E. faecalis suşu içinde gönderiliyor. E. faecalis hastanelerde antibiyotik dirençli enfeksiyonlara sebep olabilen başlıca bakteri türlerinden biridir.

(Enterococcus faecalis bacteria known as Streptococcus faecalis. These bacteria are rounded or oval-shaped cocci, seen here typically forming chains of cellsEnterococcus faecalis bacteria known as Streptococcus faecalis. These bacteria are rounded or oval-shaped cocci, seen here typically forming chains of cells)

İngiltere’de yapılan bir diğer tıbbi denemede ise ilk defa genetik olarak değiştirilmiş bir virüs kullanarak antibiyotik dirençli bir enfeksiyonla mücadele eden bir hastanın hayatı kurtarıldı. Isabelle Carnell Holdaway adlı hastaya 11 aylıkken genetik bir akciğer hastalığı olan kistik fibrozis tanısı konmuştu.

2017 yılının Eylül ayında henüz 15 yaşındayken çift akciğer nakli yapılan hasta, nakil sonrası iyileşme sürecindeyken, vücudunda daha önceden var olan bir enfeksiyon nüksederek tüm vücuduna yayıldı. Tüm tedaviler sonuçsuz kalınca doktorlar daha önce denenmemiş bir faj tedavisi denemeye karar verdi. Bakteriyofaj da denen fajlar insan vücudunu değil de bakterileri enfekte eden doğal virüsler. Doktorlar ve bilim insanlar Nature Medicine’da da yayımlanan tek bir hastaya ilişkin bu başarılı denemeden genelleyici sonuçlar çıkarmamak gerektiğini vurguluyor ancak yine de deneme ümit vaat edici olarak niteleniyor

(Bacteria Staphylococcus aureus on the surface of skin or mucous membrane, 3D illustration)

  • Blake, P.A., Weaver, R.E. and Hollis, D.G. (1980) Diseases of by vibrios. Annual Review of Microbiology 34, 341–367
  • Sandegren L. 2014. Selection of antibiotic resistance at very low antibiotic concentrations. Ups J Med Sci 119:103–107.
  • Pansegrau W, Lanka E, Barth PT, Figurski DH, Guiney DG, Haas D, Helinski DR, Schwab H, Stanisich VA, Thomas CM. 1994. Complete nucleotide sequence of Birmingham IncPα plasmids: compilation and comparative analysis. J Mol Biol 239:623–663
  • Batt AL, Bruce IB, Aga DS. 2006. Evaluating the vulnerability of surface waters to antibiotic contamination from varying wastewater treatment plant discharges. Environ Pollut 142:295–302.
  • Batt AL, Bruce IB, Aga DS. 2006. Evaluating the vulnerability of surface waters to antibiotic contamination from varying wastewater treatment plant discharges. Environ Pollut 142:295–302.