Fatma Refet Angın Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmenidir. Emniyet Amiri Şerif Bey ile Halime Hanım’ın üç çocuklarından en büyüğü olan Fatma Refet Angın 1915’te Osmanlı’nın imparatorluğunun çöküşü olarak adlandırılan ve büyük savaş verdiğimiz cephelerden biri olan Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadasında gözlerini açtı. Kendisinin tam doğum tarihiyse 18 Mart 1915’tir.

Babası bir Kuvâ-yi Milliye mensuplarından biridir. Babası, Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasından Anadolu’ya gidip üç yıl savaşmıştır. İlk gittiği ilk okul kendi mahallesinde bulunan bir okula gitse de bulunduğu okulu sevmemiş olacak ki iki gün sonra okulundan ayrılmış ve annesi tarafından okuma yazma eğitimi almış. Sonrasında Tevhidi Tedrisat Kanunu’ndan sonra açılan okullardan biri olan Cumhuriyet Okulu sınavını kazanarak 3.sınftan başlamış olan Fatma Refet Angın daha o yaşlarında kararını vermişti. Öğretmen olacaktı. Bir dönem yolları kesişmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ ün sorusuna “Büyüyünce ne olacaksın?” Öğretmen diyerek cevap verirmiş. Mustafa Kemal Atatürk ile bir sonraki karşılaşmalarında ise Fatma Refet Angın artık hedefleri üzerinde daha sağlam bir adım atmış halde Öğretmen Okulu öğrencisiyken karşılaştığında “Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım işte” daha sonrasında Atam sorar öğretmen olacak kadına “Ne öğretmeni olmak istersin?” Matematik der Fatma Refet Angın, daha sonrasında Mustafa Kemal Atatürk “Hayır tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir” der. Bu sözden sonra Fatma Rafet Angın durur mu, artık hayali daha belirgin ve daha da kararlı bir şekilde ilerleyecektir, ki öyle de olur.

1955-1975 yıllarında Ankara’da görev yapmıştır. Daha sonraki meslek hayatında ise Ankara’da müdirelik de yaptı. Daha sonrasında ise İstanbul’a gelen Fatma Refet Angın Birçok onursal ödülünde sahibi olan Fatma Refet Angını 30 Ocak 2010 yılında aramızdan ayrıldı. Kendisi gösterdiği dirayetli duruşu ve amaçları uğrunda sergilediği başarılarıyla şuan da konuşuluyor. Kendisi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmeni olarak da tarihte kendine yer etmiş ve simgeleşmiş bir karakter olarak da tanıyor ve rahmetle anıyoruz.

KAYNAKÇA 

https://isteataturk.com/g/icerik/Bir-Ataturk-Ogretmeni:-Refet-Angin/501

https://tr.wikipedia.org/wiki/Refet_Ang%C4%B1n#:~:text=Fatma%20Refet%20Ang%C4%B1n%2C%20(d.,bir%20Kuv%C3%A2%2Dyi%20Milliye%20%C3%BCyesidir.

https://canakkale.com/canakkaleli-unluler/fatma-refet-angin

 

5.0/5.0 Article rating
1 Review
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff