Teknofest Nedir?

  • Teknofest bu yıl beşincisi düzenlenecek olan havacılık uzay ve teknoloji festivalidir. Bu festivalde de bizim gibi üniversite ve liseli öğrencilerin katılabileceği birbirinden güzel onlarca farklı yarışma kategorisi vardır. Bu yarışmalar Aselsan, Türk Hava Yolları, TÜBİTAK, Turkcell gibi Türkiye’nin önde gelen kurumları tarafından desteklenmektedir. En ilgi çeken kategoriler ise şunlardır: SİHA, Roket yarışması, İnsansız Su Altı Sistemleri, Engelsiz Yaşam Teknolojileri, Model Uydu Yarışması.

Teknofest Başkanı Neden Var? Görevleri Nelerdir?

  •  IEEE İKU kulübü RAS komitesi olarak Teknofest yarışmasına 4 adet takımımız ile katılım sağlayacağız. Takımlarımızın koordine bir şekilde, yardımlaşma içinde ilerlemesi için Teknofest yarışması ve takımlarımızla ilgilenecek bir Teknofest başkanına ihtiyacımız vardı. Ben de tam olarak burada devreye giriyorum. Teknofest Başkanı olarak 4 takımımızın takım kaptanlarıyla iletişim kanalı oluşturup takımlarımızı haftalık olarak denetliyorum. Takımlarımız her hafta bir toplantı yapıp toplantıda konuşulan konuları haftalık toplantı raporlarına not alıyor. Aynı zamanda her takım üyesi o hafta içerisinde proje adına yaptığı çalışmaları ikinci bir rapor olan haftalık faaliyet raporuna not ediyor. Bu raporlar ve haftalık toplantılar sayesinde takım üyeleri birbirinden haberdar oluyor; projelerimiz düzenli, displinli bir şekilde ileriyor.

Teknofeste Nasıl Hazırlanılır? Nelere Dikkat etmek gerekir?

  • Teknofeste hazırlanma aşamasındaki en önemli kriter yarışmaların tüm süreçlerinde düzenli olarak çalışmaktır. Tüm üyeleri düzenli ve displinli bir şekilde çalışan takımların başarı elde etme oranı çok yüksektir. Geçmiş senelerdeki yarışmalarda da ilk senesi olmasına rağmen proje süreci boyunca düzenli bir şekilde çalışıp finale kalan ve derece yapan birçok takım bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bulunduğunuz takıma olan aidiyetiniz de yarışma süreci boyunca sizin çalışma düzeninizi etkileyecektir. Bu yüzden takım arkadaşlarınızla bir bütünmüşçesine hareket edip birbirinizi sürekli olarak teşvik etmeniz projelerin ilerlemesi açısından çok önemlidir. Herhangi bir bilgi birikimi ve altyapınız olmasa bile düzenli ve disiplinli çalışarak Teknofest yarışmasında çok güzel projelere katkı sağlayıp derece yapabilirsiniz.

IEEE IKU RAS Teknofest Nerde?

  • IEEE İKU RAS olarak Teknofest maceramız 2021 senesinde başlamıştır. İlk defa 3 adet takımımızla katıldığımız Teknofest 2021’de 3 takımımız da finale kalmaya hak kazanmıştır.Finale kalan takımlarımız LUPUS Roket takımı, İKÜ Kırmızı Kanatlar ve Kuasar’dır. Finale kalan takımlarımızda görev alan arkadaşlarımıza ise Roketsan, Baykar gibi Türkiye’de çok önemli yer etmiş şirketlerden staj teklifleri gelmiştir. Teknofest maceramızın 2. Yılında ise yolumuza 4 takım ile devam etmekteyiz. Takımlarımız Astra Roket Takımı, ABİS ROV İnsansız Su Altı Sistemleri Takımı, İKÜ Kırmızı Kanatlar Takımı, Kuasar Engelsiz Yaşam Teknolojileri Takımı olarak 4 adettir. Teknofest 2022 çalışmalarımız 4 takımımızın Kasım 2021 tarihinde hazır olmasıyla beraber başlamış ve soluksuz bir şekilde devam etmektedir. Teknofest 2022’deki hedefimiz 4 Takımımızın da finalist olup derece elde etmesidir.
5.0/5.0 Article rating
1 Review
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in:

,