Çoğunluğa ulaşmış konuların ve ögelerin, birbirleri ile iletişim halinde olan kişilerin oluşturduğu kültüre popüler kültür denir. Bu kavram 20. yüzyıldan sonra ortaya çıkmıştır. Genel ve tarafsız olan halk kültürünün yerine geçmiştir. Aslında popüler kültürü kitle kültürü olarak tanımlayabiliriz. Egemen, toplumsal ve ekonomik ilişkileri destekler. Belli bir dönem için geçerlidir.

Popüler Kültür Örnekleri Nelerdir ?

Hızlıca yayılmış herkes tarafından bilinen her şey popüler kültürdür aslında, bu nedenle de popüler kültüre çok sayıda örnek verebiliriz. Bir döneme damga vurmuş kitaplar, müzikler, sanatçılar, filmler, ressamlar, oyuncular hepsi Popüler Kültüre birer örnektir.

Bunlardan birkaç tanesini sizin için derledim.

  • Harry Potter

İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılmış bir fantastik roman serisidir.Ayrıca 8 tane filmi bulunmaktadır. Piyasaya  sürüldüğü ilk gün milyonlar tarafından okunup, izlenerek rekorlar kırmıştır. “Dünyanın En Hızlı Satılan Kitabı” ve “Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı” rekorları bu seriye aittir.

  • Madonna

        Madonna Louise Ciccone  16 Ağustos 1958 yılında doğmuştur. Şarkıcı, şarkı yazarı,oyuncu ve iş  kadınıdır.  1980 ‘li yıllardan beri “ Popun Kraliçesi “ olarak anılmaktadır. 200 milyondan fazla satılan plakları ile  Guinness Dünya Rekoruna girmiştir. 35 yıldan fazla süredir en önemli kültürel simgeler biridir. Popüler Kültüre verilebilecek en iyi örnektir.

  • Küçük Prens

Küçük Prens yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılmıştır.Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Dünyada en çok çevrilmiş ve en çok satan kitapları arasındadır. Ayrıca kitaptaki tüm çizimler yazara aittir ve suluboya ile yapılmıştır. Dünyadaki en popüler kitaplardan biridir.

  • The Beatles

The Beatles İngiltere’nin Liverpool kentinde kurulmuştur. Bir rock grubudur. Grup hem kütlürel hem de sanatsal açıdan müzik tarihinde büyük ün kazanmıştır. Satış rekorları kıran birçok şarkıları bulunmaktadır. The Beatles grubunun sadece Amerika’da yirmi tane liste başı şarkısı bestelemesi 21. yüzyılın en büyük müzik akımı olarak görülmesine sebep olmuştur.

5.0/5.0 Article rating
1 Review
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in:

, , , ,