Teknikler hakkında bilgilendirmeye başlamadan şunu söylemek isterim ki sadece bunları uygulayarak tam anlamıyla verimli bir öğrenme gerçekleştiremezsiniz. Öğrenmeye olan hevesiniz, motivasyonunuz, devamlılığınız ve hayat düzeniniz (uyku, yeme-içme vb.) gibi birçok faktör bu verimliliği etkiler. Bu yüzden olabildiğince programlı ve düzenli olmanız veriminizi artırmaya katkı sağlayacaktır.

 Bu yazıda kendi kullandığım ve işe yaradığını düşündüğüm teknikleri derledim. Tüm bu teknikleri kendinize göre birleştirip kullanırsanız eminim faydasını görürsünüz.

Pomodoro Tekniği

25 dakika çalışma 5 dakika dinlenme ve 4 pomodoro sonrası 15-30 dakika arası uzun bir ara verme şeklinde olan bir programdır. Buradaki esas husus çalışma esnasında tamamen konsantre olup dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmaktır.

 Bu klasik pomodoro uygulamasıdır. Benim size tavsiyem ise beyninizin bilgiyi işleyip kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya atması için uzun ara esnasında fazla beyninizi meşgul edecek işlerden kaçınmanız olacak. Uzun aradan sonra yeniden bir pomodoroya başlayacaksanız önceki 4 pomodoroda hazırladığınız notları okumanız bilgilerin kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.

Feynmen Tekniği

“Bir bilgiyi küçük bir çocuğa anlatır gibi anlat.” Bu feynmen tekniğinin temelini oluşturur. Feynmen metodu 4 adımda uygulanır.

  1. Bir konu belirle ve çalışmaya başla.
  2. Konuyu bilmeyen birine bir çocuğa anlatır gibi anlat.
  3. Anlatırken takıldığın noktaları tespit et.
  4. Daha iyi anlamak ve anlatabilmek için dönüp tekrar çalış.

 Feynmen tekniğinde en önemli unsur çalışırken çalıştığın konunun, kendi kelimelerini kullanarak, notunu çıkarmaktır. Bu notları çıkarırken basit ve sade, başta da dediğim gibi bir çocuğun bile anlayabileceği seviyede tutulmalıdır. Her tekrarda çıkardığınız notları yenilemeniz ve sadeleştirmeniz öğrenmenizi daha kalıcı hale getirecektir.

Notlarını Karıştır

Notlarınızı her seferinde aynı sırada tekrar etmeniz konular arasında tek bir bağlantı kurmanıza neden olur. Ama daha derin ve kalıcı öğrenme için notlarınızı farklı sıralardan okumanız dersi bütünüyle anlamanızı ve konular arasında yeni bağlantılar kurup olan bağlantıları da güçlendirmenizi sağlar.

Aralıklı Öğrenme

 Aralıklı öğrenme metodunda esas olan, bir dersi çalışırken belli bir süre ona ara verip başka derse çalışmaktır. Tabii ki bu o dersi tamamen bıraktığınız anlamına gelmez, çalışmaya ara verseniz de belirli aralıklarla (çok sık olmamalı) tekrar etmeniz çok önemlidir. Yine de abartılmamalı ve bu tekrarlar 5-15 dakikalık dilimler halinde olmalıdır.

 Bu metot sayesinde tek bir derse değil birden fazla derse çalışabilirsiniz.

Tekrar Etme

Aslında kalıcı öğrenme için en önemli metot bu denebilir. Her teknikte “tekrar etme” hakkında kısaca bahsettim. Burada tekrar etmenin neden gerekli olduğundan ve tekrar etme sıklığının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğim.

 Öğrenilen bilgilerin büyük bir çoğunluğu ilk 24 saat içerisinde unutulur, bu yüzden ilk gün birkaç saate bir tekrar etmelisiniz. Daha sonra tekrar sıklığınızı günlük, haftalık ve aylık olarak düzenli bir şekilde düşürebilirsiniz. Özellikle aralıklı öğrenme tekniğini uygularken ara verdiğiniz derse dönünce direkt kaldığınız yerden başlamak yerine önceki bilgileri tazelemeniz, feynmen metodunu uygulayarak çıkarttığınız notlarınızı okumanız, derse bir bütünlük kazandırır ve gelecek konuları öğrenmenizi de kolaylaştırır.

Son olarak;

 Herkesin çalışma stili, hafızası farklıdır. Bu yüzden yazıda tekniklerin kendinde olan zaman diliminden başka süre vermemeye özen gösterdim. Size başlangıç olarak bir yol göstermeye çalıştım, yolu kendinize göre devam ettirmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

 İyi çalışmalar dilerim.

5.0/5.0 Article rating
4 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff