GE, 2020 yılına geldiğimizde 20.000 kadın çalışana ulaşmayı ve bu sayede şirkette çalışan kadınlarla erkeklerin oranını eşitlemeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda GE Türkiye, daha fazla kadının teknik rollerde çalışabilmesi için BinYaprak ile iş birliği içerisinde, GE’nin kadın mühendislerinin ilham verici hikâyelerini paylaşıyor. Bugün size GE Enerji Servisleri Kıdemli Ticari Müdürü Özge Oğuzer’den bahsedeceğim.

Özge Oğuzer 1978’de İstanbul’da doğmuş. Daha sonra mühendis bir bürokrat olan babasının işinden dolayı Ankara’ya taşınmış, lise ve üniversiteyi orada okumuş. ODTÜ Kimya Mühendisliğinde lisansını tamamlayan Oğuzer, yüksek lisansını da mezun olduğu okulda yapmış.

Kimya mühendisi olan Özge Oğuzer , mesleğine Ankara’da, bir elektrik santralinde başlamış. Burada geçirdiği sürede kadın olduğu için müşteriler ve çalışma arkadaşları tarafından kendisine farklı bakıldığını hissettiği zamanlar olmuş ancak bilgi seviyesi ve işini iyi yapıyor olması sayesinde herkes tarafından hak ettiği saygıyı çok kısa sürede görmeye başlamış.

Özge Oğuzer, GE’de 9 yıldır çalışıyor ve Türkiye ve İsrail’deki enerji santrallerinde çalışan GE Gaz Türbinleri anlaşmalarını yönetip, müşterilerinin sorunlarını çözüyor. Bugün hala Türkiye ve İsrail’deki müşterileriyle güvene dayalı ilişkilerini sürdürüyor ve onlara yeni kontratlar hazırlıyor.

Oğuzer’e göre kadınların özgüvenini etkileyen en önemli şey ekonomik özgürlükleri. Ekonomik özgürlüğe sahip olmanın, birey olmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünürken, çalışmak bir kadın için önemli değil, zorunlu olması gerektiğini vurguluyor.

İş hayatında kadınların yükselme oranlarının erkeklerin gerisinde kalmasında az da olsa kadınların da suçunun olduğunu söylüyor Oğuzer. Ataerkil toplumdan gelen yaşça büyük erkeğe saygı duyma paradigmasının iş hayatına da yansıdığını, bir ortamda yaşça büyük bir erkek çalışan yanlış bir şey söylese bile kadınların araya girip onu düzeltmekten çekindiklerini dile getiriyor. Bu durumun saygısızlıkla bir alakası olmadığını söyleyen Özge Oğuzer’e göre kadınlar daha cesur olmalı, doğru bildiklerini söylemekten çekinmemeli ve asla geride durmamalı. Bu noktada yöneticilerin de çekingen görünen kadın çalışanlarını yüreklendirmeleri ve öne çıkmalarını sağlamaları çok önemli.

A person standing next to a camera

Description automatically generated with low confidence

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff