Ülkemizde şuan pek yaygın olmasa da Amerika’da kendi kendini süren arabalar yaygınlaşmaya başladı ve bir trend haline geldi. Bir zamanlar 8 silindirli büyük hacimli motorlara sahip arabaların hayali kurulurken odak, elektrikli, kendi kendini sürebilen ve kişiselleştirilebilen araçlara kaydı. Bunun en büyük etkisi Tesla’nın kullanıcılarına sunduğu sihirli deneyim oldu.

Sihirli şeylere olan merakımız ve onun özüne ulaştığımızda gelen sevincimiz Arşimet’in hissettikleriyle benzerdir. Söylentiye göre şekilsiz bir cismin, suya battığı anda su hacmindeki değişikliğinin hesaplanıp, hacminin bulunabileceğini keşfettiğinde banyodan çıplak bir şekilde sokağa fırlamış ve sokaklarda koşarken bu ünlem sözcüğünü haykırmıştır. Sözcük “(Onu) buldum!” benzeri bir anlama sahiptir. Bunun sonucu “Eureka!” bir keşfi kutlarken kullanılan bir ünlem halini almıştır.

Tesla insanlara bir sihir üretti ve bu sihri anlamasına izin vererek ona “Eureka!” hazzını sundu.

Hiçbir olay rastgele ya da sihirli güçlerle gerçekleşmez, rastgele, sihirli olarak yorumlamamızın sebebi aslında sandığımız kadar da etrafımızda olup bitenlerin bizim kontrolümüzde olmamasından kaynaklanır. Yapay zeka teknolojilerinin bizleri bu kadar şaşırtmasının sebebi her şeyin görünürde rastgeleliğe dayanmasıdır. Fakat arka planda onlarca sensörün özenli çalışması, bulut verilerinin analizi ve binlerce farklı durumun fonksiyonu yatar.

Yukarıda gördüğümüz resim Tesla’nın otonom bir aracına ait anlık algoritma ekranı. Aşağıda gördüğünüz resim ise General Dynamics şirketi üretimi bir savaş uçağının otonom hedefleme sistemine ait.

Hepimiz kendimizi özel hissetmeye meraklıyız ve bunu ne sunarsa ona akın etmeye programlıyız. Firmalar ve insanlar hep bu ortak zaaflarımızdan faydalandı. Otonom araçları, otonom silah sistemlerinin teknolojileri doğurdu, çevreci yakıt teknolojilerini doğaya en büyük zararı veren araç firmaları doğurdu ve niceleri.

“Keşfetmek, keşfedilenin aslında hiç keşfedilmediğinin farkına varmakla başlar.”

Kaynakça:

https://www.lexus.com.tr/discover-lexus/lexus-otomobilleri-hakkinda-hersey/otonom-araclar-nasil-calisir-otonom-arac-teknolojisi#introduction

https://www.bbc.com/future/article/20211126-how-driverless-cars-will-change-our-world

5.0/5.0 Article rating
2 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff