İstanbul’un sanat kokan birkaç mekanından bahsetmek istedim. Bu mekanları gezmekten keyif alacağınıza eminim.

1- Salt Beyoğlu 

Salt Beyoğlu, İstiklal Caddesinde bulunmaktadır. Galeri , sinema ve oditoryum alanları mevcut. Beyoğlu’nun çok sevilen kitapevlerinden Robinson Crusoe 389 kafe hizmeti sunan mutfak alanının tam karşısındadır. Yemyeşil hoş bitkilerin olduğu kış bahçesi barındırıyor. Kitabınızı ve kahvenizi alıp rahatlıkla kitap okuyabilir, sergi ve söyleşiye katılabilirsiniz.

2- Arter

Arter, 2010 yılında açılmıştır ve Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Amaçları herkes için erişilebilir , canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve yaşam platformu sunmaktır. 400 sanatçının 1.300’den yapıtını içeren Arter koleksiyonu bulunmaktadır. Birçok sergi ve etkinlikler düzenlenmektedir. Aynı zamanda öğrenme programı vardır. Bu öğrenme programında konuşmalar, paneller , atölye çalışmaları , sergi turları gibi programlar yer almakta.

3- Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi

2013 yılında Beşiktaş’ta açılmıştır.  İki ayrı salona sahiptir. Sahnelerinde  dünyaca ünlü müzikaller ve tiyatro oyunları düzenlenmektedir. Andre Rieu gibi önemli müzisyenleri  sahnesinde ağırlamaktadır. Teknik donanımı ve modern tasarımı olan harika bir performans salonudur.

4- İstanbul Modern

2014 yılında kurulan İstanbul Modern  ülkemizin ilk çağdaş ve modern sanat müzesidir. Sürekli olarak sergi salonları , fotoğraf , galerisi eğitim ve sosyal programları, kütüphane ve sinema faaliyetlerini sürdürmektedir. Çocuklar için eğitim alanı sunmakla beraber sanatçıların üretimlerine destek sağlamaktadırlar.

5- Akbank Sanat

İstiklal Caddesi’nde bulunmaktadır. Resim galerisi , çağdaş sanat atölyesi gibi daha birçok bölümü bulunmaktadır. Akbank Sanat sık sık gerçekleştirdiği çağdaş sanat sohbetleri ve tematik film gösterimleri ile sanatseverlerin kalbini kazanmakta. Ayrıca genç sanatçılara kendilerini  geliştirebilmesi için birçok imkan sağlamaktadırlar.

 6-The Empire Project

Empire Project 2010 yılında kurulmuştur ve Beyoğlu’nda bulunmaktadır. 7 yıl boyunca birçok sanatçının eserlerini sergilemiş, atölye çalışmaları , seminerler ve projeler vermişlerdir. Türkiye ve dünyadan farklı bölgelere ait kültürel değerleri sergilemektedir. Burada birbirinden değerli çağdaş sanat  eserlerini inceleyebilirsiniz.

5.0/5.0 Article rating
1 Review
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in:

, , ,