II.Dünya Savaşı’nın ardından yerle bir olan Japonya ayağa kalkmanın yolunu bulmalıydı. Ülkeyi ayağa kaldırmanın en önemli yollarından birisi de ülkenin kendi prensiplerini oluşturarak üretim ve yönetim sağlamasıdır. Peki Japonlar, günümüzdeki başarılarını nasıl elde etti?

Japonların gelişimi sağlayan Kaizen kavramı iki Japonca kelimenin bileşiminden oluşmuştur. Kai (Değişim) ve Zen (İyi) yani iyileştirme anlamına gelir. Kaizen düşüncesini geliştiren ve Japonya’da yönetim teknikleri üzerinde uygulayan Masaaki Imai, Kaizen ile kalite kontrol, proses öncelikli yönetim, Deming Döngüsü kavramlarıyla günümüz Japonya üretiminin temelini oluşturmuştur. Sürekli gelişimi sağlayan PÜKO döngüsü (Deming Döngüsü’nün devamı niteliğindedir), planla, uygula, kontrol et ve önlem al aşamalarından oluşur. Kaizen üst yönetimden işçilere kadar herkesin katılımını gerektiren sürekli bir prosestir. Hiyerarşideki herkes faaliyeti sırasında Kaizen ile iç içedir.

Kaizen felsefesi iş hayatının yanı sıra sosyal ilişkilerin veya aile yaşantısının kısaca yaşamımızın her alanının sürekli iyileştirilmesi gerektiğini söyler. Bizler ise Kaizen kavramını günlük hayatımıza ve hedeflerimize entegre edebiliriz. Ertelemek ve zamanı yönetememek günümüzün en büyük sorunlarından biri. Hedeflerimizi bize getireceği sorumlulukları düşünmeden koyduğumuzda ise hedefimize ulaşamayıp hayal kırıklığına uğruyoruz. Kaizen ise sürekli bir iyileştirmeyi yani geliştirmeyi hedefliyor. Küçük adımlarla ilerleyebileceğiniz uzun bir yol sunuyor. Kaizen’in ‘bir dakika’ ilkesine göre yapmak istediğiniz bir işe her gün sadece bir dakika zaman ayırarak başlarsanız bu size onun sürekliliğini sağlamanızı ve alışkanlık edindikten sonra süreyi artırabilme imkanını sunar. Aynı zamanda bir iş için bir dakika zaman ayıracak olmak sizi bahanelerden ve var olan kişisel gelişim programlarının verdiği yoğunluktan kurtaracaktır. Zaman içerisinde kendinizde somut bir gelişim fark edeceksiniz. Kaizen tekniğini uyguladıktan sonra hedeflerinize ulaşmanızın yanı sıra hayat kalitenizin ve özgüveninizin arttığını gözlemleyeceksiniz. 

5.0/5.0 Article rating
2 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff