İstanbul Kültür Üniversitesi öğrenci kulüplerinden IEEE kulübü, katılmış olduğu TEKNOFEST yarışmasının ÖTR (Ön Tasarım Raporu) sonuçlarına göre Savaşan İHA kategorisinde Kırmızı Kanatlar ekibi, 83 ekip arasından 5. sıraya yerleşti.

Pandemi koşullarında birbirlerinden kilometrelerce uzaklıktaki ekip üyeleri İKÜ-IEEE çatısı altında bir araya gelerek yarışmaya katıldılar. Kasım ayında çıktıkları bu yolda zorlu süreçlerden geçtikten sonra yarışmanın ilk etabı diyebileceğimiz ÖTR’yi hazırlayıp teslim ettiler. Yaklaşık 1 ayın sonunda açıklanan sonuçlara göre Kırmızı Kanatlar ekibi 5. oldu.

Mühendislik fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü Dr. Öğretim. Üyesi Ertuğrul SAATÇİ  danışmanlığında ve yine bu bölümden Ezgi TOPCU liderliğindeki Kırmızı Kanatlar ekibi çalışma disiplini ve motivasyonuyla bu başarıyı elde ettiler. Ezgi, bir takım liderinden beklenilen görev ve sorumlulukları yerine getirirken bir yandan da Matematik – Bilgisayar bölümü öğrencisi Alperen GÖKDUMAN ile görüntü işleme üzerine çalışıyorlar. Ekibin donanım ve tasarım kısmında ise yine Elektrik – Elektronik Mühendisliği öğrencileri olan Okan KARTBAŞ ve Göksu YILDIRIM ve haberleşme konularında Emin Kaan GÜREÇŞİ yer alıyor. Yazılım ve programlama konuları ise Elektrik- Elektronik Mühendisliği öğrencisi ve Teknofest kaptanı Bahri Berkant İçöz’e emanet. Ekip, her hafta düzenledikleri online toplantılar ile bir araya gelerek belirledikleri zaman çizelgesine uygun olarak adım adım ilerliyorlar.

ÖTR’nin ardından ekip, bir sonraki aşama olan KTR (Kritik Tasarım Raporu) için çalışmalara başladı. 23 Haziran 2021 tarinde teslim edilecek olan KTR için ekip İHA’nın tasarımı üzerine mesai harcarken aynı zamanda çeşitli parçaları 3 Boyutlu yazıcı ile üretmeye başladılar. Ekibin yazılım kolu ise görüntü işleme algoritmaları üzerinde düzenlemeler yaparak kullanacakları donanımı daha verimli kullanmayı amaçlıyor.

KTR’nin ardından ekip, üniversitemizde kurulacak olan AR-GE atölyesinde bir araya gelerek çalışmalarına devam edecekler. Böylelikle kilometrelerce öteden başlayan bu yolculuk, ekip üyelerinin bir araya gelerek çalışmasıyla taçlanacak.

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in:

, , ,