Çevrimiçi pazarlama şirketi SEMrush , eylül ve ekim ayında gerçekleştirilen internet trafiği verilerini dikkate alarak, dünyada en çok ziyaret edilen internet sitelerinin sıralamasını açıkladı. ” 2020 Ekim Dijital istatistiği” raporuna dayanan sıralama, kullanıcıların interneti sosyal medya platformları haricinde de oldukça fazla kullandığını gözler önüne seriyor. 

İnternet denince aklınız hemen sosyal medya platformlarına gidiyor olabilir. Günlük 2 milyon civarında internet kullanıcısı, sosyal medya platformlarına üye oluyor. Günümüzde  4 milyarı aşkın sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. İstatistikler, interneti ve sosyal medya araçlarını kullanan kullanıcıların uyanık olduğu vaktin yüzde 15’ini sosyal medyada geçirdiğini gözler önüne seriyor. İnternet kullanan kişiler, interneti sadece sosyal medya amaçlı kullanmıyorlar, internette farklı şeyler de yapıyorlar. Dünyanın en bilindik internet siteleri de dikkate değer miktarda yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıyor.

İşte en çok ziyaret edilen internet siteleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Website-Ranking-SEMrush-DataReportal-2020-Digital-october-Statshot-Report-1024x659.png

Araştırmalara göre dünyada en çok ziyaret edilen internet sitesi tahmin ettiğiniz üzere Google seçildi. İnterneti kullanan kullanıcılar erişmek istedikleri bir internet sitesine ya da bir bilgiye, dünyanın en popüler arama motoru olan Google üzerinden erişiyorlar. Bu bağlamda Google, 105 milyar ziyaretle listenin birinci sırasında yer alıyor. Google üzerinden arama yapan kullanıcılar arama yaparken ortalama olarak 25 dakika 1 saniyelerini harcıyorlar.

Google’ın sahip olduğu video paylaşım platformu olan YouTube’u listenin ikinci sırasında görüyoruz. Bu bağlamda YouTube, 36,4 milyar ziyaretle listenin 2. sırasında. YouTube kullanıcı başı ortalama olarak 35 dakika 16 saniye ziyaret süresine sahip. YouTube’un arkasından ise dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook geliyor. Facebook’un ziyaretçi sayısı 25,3 milyar olarak belirlenmiş durumda. Bu bağlamda Facebook listenin 3. sırasında yer alıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2816925_620x410.jpg

Sıralamadaki diğer şeylere detaylı bir şekilde baktığımızda dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon’u, 5 milyar ziyaretçi sayısı ile 5. sırada görüyoruz. Ayrıca eski popülerliğini kaybetmiş olan Yahoo’yu da 7,5 milyar ziyaretçi sayısı ile dünyanın en çok ziyaretçi alan yedinci internet sitesi olarak görüyoruz.

Listenin ilk 10 sırasında dikkat çeken diğer iki internet sitesi ise Instagram ve Twitter. Daha önceki dönemlerde yapılan benzer çalışmalar da Instagram’ı üçüncü sırada karşımıza çıkarırken yapılan son çalışmada Instagram’ın 5 milyar ziyaretçi sayısı ile 6. sıraya düşerek gerilediğini görüyoruz. Ayrıca daha önceki çalışmalarda ilk 10 içerisinde yer alan Twitter yapılan son çalışmada 4 milyar ziyaretçi sayısı ile 11. sırada karşımıza çıkıyor.

Peki ya siz bu listedeki sitelerden hangilerini aktif olarak kullanıyorsunuz ?

5.0/5.0 Article rating
1 Review
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff