Mae Carol Jemison (17 Ekim 1956 doğumlu) Amerikalı bir mühendis, doktor ve eski NASA astronotudur. Uzayda seyahat eden ilk Afrikalı Amerikalı kadın Mae Carol Jemison’dur. Bu hem Jemison için hem de dünya için bir ilkti. Jemison, 1987’de NASA’nın astronot birliklerine katıldı ve 12–20 Eylül 1992’de yaklaşık sekiz gün boyunca Dünya’nın etrafında döndüğü STS-47 görevine hizmet etmek üzere seçildi. Bu başarılı kadının hayatına daha yakından bakalım.

Mae Carol Jemison, 17 Ekim 1956’da Alabama, Decatur’da doğdu. Üç çocuğun en küçüğü olan Jemison’un annesi ilkokul öğretmeni, babası bakım nezaretçisiydi. Mae, hem sanata hem de bilime ilgi duyuyordu. Oldukça genç yatan iken dansa olan sevgisinin yanı sıra bilim üzerine çalışmak istediğini biliyordu. Jemison, televizyonda Apollo yayınlarını izleyerek büyüdü, ancak kadın astronot olmadığı için üzgündü ve ileride bir gün uzaya yolculuk yapmaya kararlıydı. Mae Jemison’ın hayalleri her zaman yıldızlara uzandı. Bu hayaline öğretmenleri ne kadar karşı çıksa da ailesi onu her zamana destekledi. 1973’te, 16 yaşındayken Morgan Park Lisesi’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne gitmek için Chicago’dan ayrıldı.

Sınıfındaki tek Afrikalı Amerikalı öğrenci olan Jemison, okulda ırk ayrımcılığına maruz kaldı. Uğradığı ırkçılığa sessiz kalamadı ve Siyah Öğrenci Birliği’nin başkanı olarak görev yaptı. Afro-Amerikan deneyimi hakkında ‘Out of the Shadows’ adlı bir sahne sanatları yapımının koreografisini yaptı. Sanat konusundaki yeteneklerini ilgililere sundu. Jemison, 1977 yılında Kimya Mühendisliği Lisans Diploması ve Afrika ve Afrika-Amerika çalışmaları alanında Lisans Diploması ile mezun olmuştu. Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Jemison, Cornell Tıp Fakültesi’ne girdi. Tıp fakültesindeyken Amerikan Tıp Öğrencileri Derneği için bir araştırma yapmak üzere Küba’ya gitti. Ayrıca Tayland’daki bir Kamboçya mülteci kampında çalıştı. 1981 yılında Cornell’den Tıp Doktorası ile mezun oldu. Dil konusunda da yetenekli olan Jemison Rusça, Japonca ve Swahili dilinde akıcıydı. 1983’te Barış Gönüllüleri’ne katıldı ve Afrika’da iki yıl tıbbi subay olarak görev yaptı.

“Başkalarının sınırlı hayal gücü nedeniyle kendinizi asla sınırlandırmayın; Kendi sınırlı hayal gücünüz nedeniyle başkalarını asla sınırlamayın. “

-Mae Jemison

Barış Gönüllüleri ile çalıştıktan sonra Jemison, doktor olarak özel bir muayenehane açtı. Ancak, Sally Ride 1983’te uzaydaki ilk Amerikalı kadın olduğunda bu Jemison’u umutlandırdı. NASA’daki astronot programına başvurmaya karar verdi. 1985’te başvurdu, ancak Uzay Mekiği Challenger’dan sonra 1986’da patlayan NASA, yeni insanları kabul etmeye ara verdi. Bu, Jemison hayallerinden vazgeçmesine engel değildi. 1987’de tekrar başvurdu ve 2.000’den fazla başvuru arasından seçilen 15 kişiden biriydi. Jemison gökyüzüne daha da yakınlaşmıştı. Challenger patlamasından sonra seçilen ilk grup olan NASA Astronaut Group 12’ye seçildi. Jemison seçildikten sonra NASA’da eğitim aldı ve Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde ve Mekik Aviyonik Entegrasyon Laboratuvarı’nda farkl projeler üzerinde çalıştı. İlk görevini 28 Eylül 1989’da STS-47 ekibine Görev Uzmanı olarak seçildiğinde aldı. 12 Eylül 1992’de Jemison ve diğer altı astronot uzay mekiği Endeavour ile uzaya gitti. Mae küçükken imkansız görünen bu hayalleri, mümkün bir hayale dönüştürdü. Bu yolculuk Jemison’u uzaydaki ilk Afrikalı Amerikalı kadın yaptı. Ekip, Dünya çevresinde 127 yörünge yaptı ve 20 Eylül 1992’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne döndü.

Jemison, Mart 1993’te NASA’dan ayrıldı ve Dartmouth College’da ders vermeye devam etti. Daha sonra öğrencilere toplumu iyileştirmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlayan bir kuruluş olan Dorothy Jemison Vakfı’nı kurdu. Jemison, bilim ve eğitim için güçlü bir savunucu olmaya devam ediyor.

“Bulduğum şey şu ki, çok, çok uzak bir hedefiniz varsa ve ona küçük adımlarla yaklaşırsanız, oraya daha hızlı ulaşmaya başlarsınız. Zihniniz olasılıklara açılıyor. “

-Mae Jemison

-Ekin Atış

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff