Pandemi süreci insanlık için alışık olmadığımız, tüm dünyayı bir anda kasıp kavuran ve evde kalmamıza mecbur bırakan uzunca bir süreç oldu.  Hepimiz sıkıldık, yorulduk tüm bunlara rağmen değişik hobiler edinmeye çalıştık, zamanı doldurmaya verimli kılmaya gayret ettik. Evde olduğumuz anlarda vakit geçmek bilmedi ve bu süreçte de bir çoğumuzun teknolojiye olan bağımlılığı istemeden de olsa arttı. Ev ortamında online derslere katılmamız, sınavlara girmemiz ve home office çalışmalar… Tüm bunları elektronik cihazlar ile gerçekleştirip internet kullandık. Bu yazıda da teknoloji bağımlılığımızı lehimize çevirebilecek, telefon, tablet veya bilgisayar kullanırken kişisel gelişiminize katkı sağlayacağını düşündüğümüz bazen de işinizi kolaylaştırabilecek ve zamanınızı verimli geçirmeyi hedefleyen uygulamalar, internet siteleri gibi önerileri derledik.

İlk olarak bu evde boş geçireceğimiz süreci en iyi değerlendirip hayatımıza çok büyük katkıları olacağını düşündüğümüz bir öneri ile başlamak istedik: Evet, yabancı dil. Evde yabancı dilinizi kendi kendinizi geliştirebileceğiniz birçok uygulama bulunmakta.

1-Memrise

Birçok yabancı dili; Çince, Rusça, İngilizce, Japonca, Fransızca, Portekizce, İtalyanca gibi dilleri kelimeleri ve cümleleri görsellerle destekleyerek hafızamızda daha iyi yer almasını sağlar. Uygulama, 3 ana konuya odaklanıp akılda kalıcılığı arttırmayı hedefliyor: Bilim, eğlence ve topluluk. Bunlar üzerinden eğlenerek dil öğrenebilirsiniz.

2-Duolingo

Çokça adını duyduğumuz Duolingo gerçekten dil öğrenebileceğimiz en iyi ve iddialı uygulamalardan biri. Doğru/Yanlış cevaplarınızla puan sistemi oluşturulan ve gerek zamana karşı yarışlarıyla gerek oyunlarıyla gerçekten hırs yaptıran ve eğlendiren çıkmak istemeyeceğiniz bir uygulama.

4-Busuu

Yine adını sıkça duyduğumuz fakat diğer uygulamalara nazaran daha basit ve günde sadece 10 dakika ayırarak dil öğrenebileceğiniz alanında uzman dilbilimciler tarafından geliştirilmiş ve anadil olarak konuşan kişilerle pratik yapmanıza olanak sağlayan bir uygulamadır.

Biraz daha kendi alanınıza yönelik online eğitimler, kurslar ve sertifikalar almak isterseniz bu siteler de tam size göre:

1-EdX

Dünyadaki önde gelen MOOC platformlarından biridir ve yine önde gelen en iyi üniversitelerden ücretsiz online kurslar ve eğitimler alabileceğiniz bir sitedir. Günümüzde tek bir diploma maalesef bir yerlere gelmemizde yeterli olmuyor fakat bu platformlar sayesinde kendinizi geliştirip CV’nizi güçlendirebilirsiniz.

2-UReddit

Sanat, bilgisayar, mühendislik, sağlık, eğlence, dil, matematik, müzik, felsefe, bilim ve teknoloji gibi aklınıza gelen her konuda ücretsiz kurslar, eğitimler bulabileceğiniz bir sitedir.

3-Academic Earth

Dünyada bulunan en iyi üniversitelerden ders ve kurslara online olarak katılma imkanı sağlayan, arama motoru sayesinde ilgilendiğiniz alan, istediğiniz üniversite  ve kurslara direkt olarak ulaşabilirsiniz.

4-Coursera

Coursera gerçekten adını sıkça duyduğumuz ve en sevilen sitelerden biri. En iyi artılardan biri Türkçe dil seçeneği sunması. Yurt dışında okuyan Türk öğrencilerin birçok ders ve kurs videoları bulunuyor. Ayrıca bu üniversitelerin geçmiş sınavlarına da erişebilirsiniz. Gitmek istediğiniz bir üniversite varsa gitmeden önce sınavlarını gözden geçirmek iyi taktik!

Ayrıca ‘Scribd’ sanal kütüphane sitesi bünyesinde e-kitap, sesli kitap ve çizgi romanlar barındıran kocaman bir bilgi deryası.

‘TED’ sitesinden ulaşabileceğiniz birçok alanda binlerce konferans videoları, ödevlerinizde yardımcı olabilecek kaynakçaları otomatik dolduran ‘Bibme’ sitesi gibi size yardımı dokunacak tüm bu siteleri bilmeyenleriniz varsa hemen gidip bakmanızı öneririz.

5.0/5.0 Article rating
1 Review
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff