Bir projeye, ödeve veya ders çalışmaya başlamadan önce çalışacağınız ortamın, kullanacağınız materyallerin düzenlenmesiyle ilgili ne kadar zaman harcıyorsunuz? Bunları her seferinde düzenlemek büyük bir zaman ve iş gücü kaybına yol açmaktadır. Kendi küçük çalışma alanımızda bile zaman kaybına sebep oluyorsa bu durum kocaman bir fabrikada ne gibi sorunlara yol açabilir? Tahmin edebileceğimiz gibi büyük ölçüde zaman dolayısıyla da para kaybına yol açacaktır. Bu durumu önlemek için fabrikalarda 5S adı verilen bir uygulama yer almaktadır.

5S’in kökeni Japonya’ya dayanmaktadır. 5S, beş aşamadan oluşan bir işyeri organizasyonu uygulamasadır. Bu aşamalar ; ayıklama, düzenleme, temizlik, standartlaşma, sürdürme ve geliştirme ve güvenliktir.

Ayıklama; çalışma alanında herhangi gereksiz bir maddenin bulunmasını önlemek amacıyla yapılır. Gereksiz görülen maddeleri çalışma alanından uzaklaştırma adımıdır.

Düzenleme; gerekli malzemeler seçildikten sonra bunların çalışma alanında kolay ulaşılabilir ve organize bir şekilde bulunması için gereklidir. Burada hedef aranan maddenin 30 saniye içinde ve herkes tarafından ulaşılabilir olmasıdır.

Temizlik; bu aşamaysa çalışma alanının tozdan, kirden ve atıklardan uzak tutulması amacıyla uygulanır.

Standartlaşma; yukarıda uyguladığımız adımların artık bizim için alışkanlık olduğu adımdır.

Sürdürme ve geliştirme; bu aşamada amacımız düzen kurallarımızı geliştirerek bunların devamlılığını sağlamaktır.

Güvenlik; bu aşamadaysa iş güvenliği kuralları geçerlidir.

Peki bunları da öğrendiğimize göre neden 5S uygulaması kullanılmalıdır? 5S uygulaması; israfı, işgücü kaybını, maaliyetleri, iş kazalarını, arızaları azaltırken verimliliği, kaliteyi, güvenliliği arttırmaktadır. Sonuç olarak eğer düzenli, güvenli ve verimli bir ortamda çalışmak istiyorsak bu 5 kolay adıma uyarak bu hedefimizi gerçekleştirebiliriz.

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff