Günümüzde makine öğrenmesi yükselen değerlerden biri olduğu için pek çok alanda sık sık karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin gelişimiyle ilerleyen makine, robot sektöründe çok önemli olan “Makine Öğrenimi” kavramı 1959 yılında bilgisayar biliminin yapay zekada sayısal öğrenme çalışmalarından geliştirilmiş bir alt dalıdır. Mevcut elinizdeki verilerden anlamlı çıkarımlar üretebilmeyi sağlayan ve bu sonuçlardan beslenerek önerilen sunabilen bir yapay zeka türüdür ve bunun için özel kod yazmaya bırakmadan deneyimler aracılığıyla verilerden öğrenebilen algoritmalar üzerinden kendi mantığını oturuyor ve bu temel mantık üzerinden sürekli öğrenmeye devam ettiriyor bunun sayesinde algoritma ne kadar veri ile beslenirse o da en güncel bilgiyi üretebiliyor.

Hayatımızın içinde pek çok işlem farkında olmasak bile makine öğrenimi ile ilgilidir örneğin gerçek hayattan bir örnek verecek olursak bir web sitesine girip bir ürün arattığımızda alışveriş geçmişi ile beraber bir sürü öneri reklamı çıkmaktadır. Facebook için de bu durum geçerli haber kaynağında gezinirken algoritmalar sayesinde hareketleriniz takip ediliyor, hangi haberleri daha hızlı geçtiğiniz, hangi gönderilerle etkileşime girdiniz hepsi öğreniliyor. Farklı bir örnekle bir markette müşterilerin alışveriş fişi verileri üzerinden çıkarım yapılan algoritma mısır gevreği ile süt aldıkları sonucuna ulaşıyor. Bu veriler doğrultusunda da size, sizin ilgileneceğiniz haberler gösterilmeye başlanıyor bu sayede ihtiyaca yönelik veri kümeleri elde edilebiliyor.

Yapay zeka ve makine öğrenimi kavramı sıklıkla beraber kullanılan birçok uygulamada karşımıza çıkıyor. Kişisel asistanlık uygulamaları ve botlar yapay zeka özellikleri ve makine öğrenimi özelliklerini aynı anda barındırmaktadırlar. Bilgisayarlar içinde bir öğrenme algoritması ile gelmezler bu yüzden her problem için ayrı ayrı en uygun makine öğrenmesi algoritması tasarlanmalı ve uyarlanmalıdır. Makine öğrenmesi, yapay zekanın bir alt kümesidir.

Teknoloji hatalarımıza entegre olma hızı ve ihtiyaç duyulan hız seviyesine etki etmektedir. Günlük hayatımızda işlemleri hızlandırabilmek adına firmalar da müşterilerine sundukları hizmetin memnuniyet seviyesini arttırmak için yapay zeka kullanarak süreçleri iyileştiren firmaların sayısı hızla artış göstermektedir, bunun sonuçları olarak siparişlerimizin durumunu sormak için yapay zekalı chat botlar ile bilgilendirilme yapılıyor ve yapay zekaya sahip ev ürünleri evin dışındayken bile bilgilendirme yapabiliyor bu hizmetler sayesinde firmalar müşterilerine kişiselleştirilmiş hizmet sunma imkanı sağlıyor.

Sonuç olarak; makine öğrenmesi yazılım firmaları, ürün satan firmalar hem de günlük yaşamda bireysel kullanıcılar için hayatı kolaylaştırabilecek katkılar sağlıyor. Zaman süren programları yazmak yerine veriler ile besleyerek algoritmayı iş süreçlerinin otomotikleşmesi kolaylaştırılıyor.Duygu Keydal

Duygu Keydal

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in: