NİKOLA TESLA KİMDİR?

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 doğumlu Sırp kökenli Amerikalı mühendis ve mucittir. Nikola Tesla çocukluk yıllarında ileri derecede fizik ve mühendislik eğitimi almıştır. Gençlik yıllarında Edison Machine Works’de çalışan Tesla ilerleyen yıllarda ise kendi icatlarını pazarlamak ve geliştirmek için çeşitli şirketler ve laboratuvarlar kurmuştur. Nikola Tesla günümüz teknolojisinin gelişmesine çokça katkıda bulunmuştur. Bunun en büyük örneklerinden birisi ise alternatif akımla çalışan motoru icat etmesidir. Tesla’nın bilinen, hayata geçirilmiş icatları kadar az bilinen veya gerçekleştiremediği birçok çalışması vardır. Bugünkü yazımızda ise Tesla’nın yaptığı ya da yapmaya çalıştığı bu icatlara göz atacağız.

ÖLÜM IŞINI

Ölüm ışını Nikola Tesla’nın ürettiğini iddia ettiği bir çeşit elektromanyetik silahtır. Ölüm ışınını 1920 ve 1930 yılları arasında Nikola Tesla dışında birkaç bilim insanı da birbirlerinden bağımsız şekilde icat ettiklerini iddia ettiler. Her ne kadar iddia edilse de kendisi var olduğu ispatlanabilmiş bir icat değildir. Nikola Tesla ölüm ışınını icat ettiğini iddia eden diğer bilim insanlarının gerekli miktarlarda ışını üretemediğini ve uzak mesafelerde kullanılamayacağını dile getirdi. Tesla kendi ölüm ışınına “teleforce” adını vermişti. Tesla’nın sözlerine göre teleforce mikroskobik boyutlarda parçacıkları yansıtarak trilyonlarca kat enerjiyi bir ışınla aktarabilecekti. Tesla bu aleti ile düşman orduları durdurabilecek güç duvarı oluşturabileceğini bu güç duvarının enerjisini ise Dünya’nın etrafındaki iyonosfer adlı görünmez bir tabakadan sağlayacağını dile getirdi.

UZAKTAN RADYO KONTROLÜ

Nikola Tesla radyo alanında da çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar arasında en çok dikkat çekenlerinden bir tanesi 1898 yılında New York Madison Park’da Tesla’nın kullandığı uzaktan kumandalı tekne idi. Nikola Tesla Madison Park’da Geleneksel Elektrik Fuarı’nda kendisine büyük tanklardan yapay bir göl oluşturup, yapmış olduğu 1 metre boyunda antene sahip tekneyi uzaktan kumanda ile kontrol etmiştir.

DÜŞÜNCE KAMERASI

Nikola Tesla 1933 yılında Kansas City Journal-Post gazetesine bir röportaj vermiştir. Tesla bu röportajda 1893 yılında düşüncede oluşan kesin bir görüntünün refleks hareketiyle retinada muhtemelen bir görüntü oluşacağını, bu görüntünün ise bir cihaz yardımı ile okunabileceğini söyledi. Nikola Tesla, düşünce kamerası başarılı bir şekilde tasarlanırsa insanların düşüncelerinin rahatça ekrana yansıtılabileceğini, insanların zihinlerinin açık kitaplar gibi olacağını dile getirdi.

KABLOSUZ ELEKTRİK İLETİMİ

Nikola Tesla’nın en büyük hayallerinden biri tüm dünyaya elektrik enerjisini kablosuz bir şekilde sunabilmek idi. Nikola Tesla 1891 yılında patentini aldığı Tesla bobinini kullanarak enerjiyi kısa bir mesafede kablosuz olarak taşıdı. Daha sonra Tesla kablosuz elektrik enerjisinin uzun mesafelerde iletiminin ilk adımlarını Long Island’da attı. Bu çalışmalarını yaparken J.P. Morgan Tesla’ya 150 bin dolarlık finansal destek sağlamıştır. Tesla yakın arkadaşı Stanford White ile Wardenclyffe Kulesi’nin tasarımına ve inşaatına başlamıştır. Kulenin inşaatının başlamasının ardından Tesla, radyo ve mikrodalgalar üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda milyonlarca volt elektriği havadan geçirerek New York’u aydınlatabileceğine inanıyordu. Daha sonra J.P.Morgan Tesla’ya bu proje için ek bütçe sağlamayı reddetti. Nikola Tesla ise bu projeyi 1906 yılında sonlandırmak zorunda kaldı ve Wardenclyffe Kulesi 1917’de yıkıldı.

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff