Çaresiz bir anne neleri başarabilir? Çocuğunun hasta olduğunu görüp elinden bir şey gelmemesi ne kadar da zordur?  Aslı Elif Tanuğur Samancı da çaresiz bir anneydi. Oğlunun ciddi bir hastalığı vardı. Sürekli ateşlendiği için devamlı antibiyotik kullanmak zorundaydı. Bu durum da kanın damar dışına sızmasına sebep oluyordu. Doktorlar bunun tedavisi olmadığını sadece bağışıklığı artırabileceklerini söylüyordu. Bunu da propolis arı sütünü kullanarak sağlayabilirlerdi ama Aslı Elif Hanım bu sütün Türkiye’de üretilmediğini biliyordu. Bu durumda dışardan ithal etmek zorundaydılar ama ithal edilen ürünlerde katkı ve kalıntı sorunu vardı. Çocuğuna bu sütleri vermek istemeyen Aslı Elif Hanım, bu durum üzerine araştırmalar yapmaya başladı. Sonunda bu sütü arıcılardan temin edebileceklerini düşündü. Ne mutlu ki eşi ziraat mühendisi olduğu için birçok arıcı ile iletişim halindeydi. Arıcılarla görüştüklerinde propolis arı sütünün talep görmediğini bu sebeple üretmediklerini öğrendiler. Bir arıcıyı zor olsada üretmeye ikna ettiler. Propolis katı bir madde olduğundan Aslı Elif Hanım bunu laboratuvarda damla haline getirdi. Arıcıdan aldıkları arı sütüyle karıştırıp çocuğuna düzenli olarak vermeye başladı. 6 ay sonunda çocuğunda hastalıktan eser kalmadı.

Bu durumun üzerin Aslı Elif Hanım ve eşi daha çok hastaya umut olmak ve Türkiye’ye yeni bir girişim kazandırmak amacıyla 2013’te kendi firmalarını kurup ilk yerli propolisi üretmeye başladılar. Tabii ki bu süreç de kolay olmadı ama muhteşem bir azmin sonucunda başarıya ulaşıldı. Öncelikle arıcılarla sözleşmeler imzalandı. Onlara daha verimli olabilmeleri için eğitim ve ekipmanlar verdiler ve bu konuda teşvik ettiler. Bu proje sayesinde hem arıcılar çöpe attıkları bir üründen gelir elde etmiş oldular hem de Aslı Elif Hanım propolisi kullanarak birçok hastaya umut oldu.

Bu firma gitgide büyüdü ve 12 ülkede yer almayı başardı. Bu umut verici süreç sonunda Aslı Elif Hanım şu sözlerle kadın girişimciliğin öneminin altını çizdi: “Ben de aslında annelikten yola çıkarak girişimci olmuş birisiyim. Kendi deneyimlerimden ve kendi yaşanmışlıklarımdan ilham alıyorum. Şunu da çok iyi biliyorum ki mutlak çok çalışmak, emek harcamak ve asla pes etmemek gerekiyor. Kadın girişimciliğinin ülkemizde artmasını destekliyorum. Çalışan kadınlarımızın, girişimci kadınlarımızın sayısı arttıkça ülkemizin de geleceğinin çok farklı olacağını şimdiden görüyorum.” Türkiye’de yüzlerce binlerce girişimci ruha sahip kadın var ve bu hikaye onlara her zaman bir ışık olmalı. Başarabileceklerine dair örnekler gördükçe inançları da artmaya başlayacak ve ülkemize çok önemli değerler katacaklardır.

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff