Günümüzde sağlık hizmetleri ve yazılım geliştirme endüstrileri hızlı bir büyüme yaşadı ve sağlık hizmetlerinde bilgisayarla ilgilenen herkesin sağlık sektöründeki bu değişimi fark ettiği söylenebilir. Bu alan, bilgisayarların basit aritmetik işlemleri gerçekleştirmesiyle başlamıştır ve 1950’lerden bu yana sağlık bilişimi, sağlık hizmetlerine karar vermede önemli bir rol oynamıştır.

Çağımızın sağlık sektörü, bilgisayarları çok daha etkin bir şekilde kullanmaktadır ve bilim insanlarının artık bir araştırma laboratuvarında bilgisayarlar tarafından toplanan verileri manuel bir şekilde analiz etmeleri gerekmemektedir. Hastalar ve doktorlar, tedavi planlarını koordine etmek ve randevuları programlamak için web tabanlı bilgi portallarında oturum açabilmektedirler. Hastalar ayrıca, düzenli doz programlarını takip etmek ve kalp atış hızı ve kan basıncı gibi hayati bilgileri izlemek için mobil ve giyilebilir cihazları giderek daha fazla kullanıyorlar. Sağlık alanındaki bu gelişmeye katkı sağlayan programlama dili olarak Pyhton’ı örnek verebiliriz.

Python, dinamik ve hızlı geliştirme döngüleri ile üst düzey, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Ancak pek çoğu, bunun sağlık hizmetlerinde yararlı uygulamalara sahip en güvenli programlama dillerinden biri olduğunu bilmeyebilir.

Python, web uygulamaları ve yapay zeka yazılım geliştirme arasında yayılan kullanımı, çoklu programlama paradigmaları ve veri tabanı erişimiyle en popüler programlama dillerinden biridir ve bunların tümü sağlık uygulamaları geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Python’ı sağlık uygulamaları geliştirme için paha biçilmez bir programlama aracı yapan nedenlerden bazıları şunlardır:

Doktorlar yüzlerce, belki binlerce hastayla karşılaşır. Bu kadar deneyimle doktorlar, belirli semptomları olan bir hasta modeli olduğunu çabucak anlarlar. Bu semptomların belirli nedenlerle ilişkilerini belirlemeye çalışmalıdırlar. Çok fazla veri olduğundan, hepsini tek tek analiz etmek pratik bir uygulama değildir. Bunun yerine, semptomların hastanın durumuyla ilişkisini tahmin etmek veya belirlemek için makine öğrenimi teknikleri uygulanabilir. Bu makine öğrenimi teknikleri olasılıklara ve istatistiklere dayalı olarak çalışır.

Python’da, hedeflerinize ulaşmak için yalnızca birkaç satır kod yazmanız gerekir. Öğrenmenize yardımcı olacak pek çok kaynak vardır ve sadece temelleri anlamanız yeterlidir.

Python, bir web veya masaüstü uygulaması oluşturmak için kolayca kullanılabilir. İnternet bağlantısı kullanan veya internet bağlantısı olmadan tamamen bağımsız olarak çalışabilen bir şey oluşturma çeşitliliğine sahip olmak istiyorsanız bu uygundur. Çeşitli işletim sistemlerinde çalıştırmanın bu esnekliği, açık bir sözdizimi ve geniş bir toplulukla birleştirilmiştir.

Python çerçeveleri, dijital sağlık hizmeti verilerinin zincirini çözmek için temel olan diğer çözümlerle güvenli bilgi alışverişine izin verir. Python’un arka uçtaki veritabanları ile entegrasyon özellikleri, HIPAA kurallarıyla mükemmel şekilde uyumludur.

Python, anlamlı içgörüler elde etmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak büyük veri kümelerini analiz etmek isteyenler için harika bir dildir. Programlama dili, NumPy, Pandas ve SciPy gibi mevcut tüm kapsamlı kitaplıklar nedeniyle genellikle veri bilimcileri tarafından tercih edilir.

Teknolojiyi rahatlıkla kullanabilen doktorlar, sağlık sektörünü hedefleyen yazılım firmalarının sunduğu uygulama ve hizmetleri kullanarak daha kolay vakit geçirecektir. Ayrıca, programcıların mevcut sürümleri geliştirmelerine yardımcı olacak bu ürünler için ayrıntılı incelemeler sağlayabilecekler. Bu klinik deneyim, uygulamalara başka bir boyut kazandıracak.

Sağlık hizmetlerinde bilgisayar bilimi ve verilerin değeri bugün açıkça görülmektedir. Hastaneler sürekli olarak sundukları bakımın kalitesini iyileştirmeye çalışıyorlar ve bunu yapmak için analitik ve tahmine dayalı modellemeye güveniyorlar. Bilgisayar biliminin becerilerini geliştirirken her gün insanların yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratacak harika bir alan olduğunu söyleyebiliriz.

Simge BAKIR

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff