Elektronik projeler oluşturmak amacıyla kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, bilgisayar ile programlanabilen temel bir mikrodenetleyicidir. Yazdığımız kodları bilgisayarda yazıp, derledikten sonra USB aracılığı ile Ardunio kartımıza yüklüyoruz. Basit bir kodlama bilgisi ile birden fazla projenin kapısını aralamış oluyorsunuz. Hatta günümüzde ilkokul öğrencileri bile gördükleri dersler ile engelden kaçan araba veya çizgi izleyen araba gibi projeleri yapabiliyorlar. Günlük kullandığımız bilgisayarlara göre çok düşük işlem kapasitesine sahiptirler. Bilgisayarda çalıştırdığınız bir programı Arduino üzerinde çalıştıramayız, çünkü Arduino bir işletim sistemi barındırmıyor. İlk Arduino devre kartı ise 2006 yılında çıkarılmıştır. Zaman geçtikçe ve ihtiyaçlar farklılaştıkça birden fazla kategori için kartlar üretmeye başlamışlardır. Uno, Mege, Nano, Lily, Due gibi her ihtiyaca yönelik kartları bulunmaktadır.

Neden Arduino?

Arduino yukarıda da bahsettiğim gibi yazılıma yeni başlayanlar için kolaydır. Basit ve kolay erişilebilirliği sayesinde de birçok farklı proje ve uygulamada kullanılmıştır. Robotik, otomasyon sistemleri ve uzaktan kumandalı araçlar gibi birçok proje yapılabilir.

Arduino, mikrodenetleyici programcılığının tüm karmaşıklığından sıyrılmış ve kullanımı kolay bir şekilde kullanıcıyla buluşur. Arduino’nun bazı avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Arduino kartları, diğer mikrodenetleyici platformlarına göre ucuzdur.
 • Ucuz olduğundan dolayı piyasada oldukça kolay bulunabilen bir üründür.
 • Çoğu mikrodenetleyici sistem Windows ile sınırlıyken Arduino Windows, Mac ve Linux işletim sistemleriyle çalışabilir.
 • Geniş kütüphanesiyle birlikte karmaşık projeleri sadeleştirme imkanı sağlar.
 • USB ile bilgisayara doğrudan bağlantı yapılabilir.

Arduino ile Neler Yapılabilir?

Üzerindeki pinler sayesinde bilgi alışverişi yaparlar. Işık sensöründen, hareket sensöründen, nem sensöründen veya başka herhangi bir sensörden alınan bilgiler pinler aracılığı ile Arduino’ya iletilir. Yazdığımız kodlara göre gelen bilgilerin ne olacağı veya neyi tetikleyeceğinin ardından pinler aracılığı ile motor çalıştırılabilir, ışık açılabilir, klima çalıştırılabilir veya daha başka şeylerde yapılabilir. Bunlar tamamen Arduino’ya bağladığımız giriş-çıkış elemanları ve yazdığımız kodlar etrafında şekillenir. Otonom araç, drone ve robot gibi birçok farklı projede yapılabilir. Örneğin evinize bir güvenlik sistemi yaparak akıllı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da evinizdeki tüm ışıkları kontrol edebileceğiniz proje fikri… Neden olmasın?

Önerilerim;

Yaklaşık 2 sene önce benim de ilgimi çeken Arduino sayesinde bir YouTube kanalı keşfettim. Kanalın ismi “Robotistan”. Kanalın yöneticisi İlge İpek;

 • 30 videoluk bir serisi bulunuyor. Son güncellemesini 2019 yılında yapmış fakat Arduino’da değişen son zamanlarda pek de bir şey yok. Videolarını izleyerek bir yol kat edilebilir. Eğer sizin de ilginiz varsa mutlaka kanala bir göz atmanızı öneririm.
 • Eğer Arduino’da kendinizi geliştirdiğinizi düşünüyorsanız Tolga Özuygur’un kanalına bakabilirsiniz. Onun da yaparken eğlenceli vakit geçirebileceğiniz birçok projesi kanalında yer alıyor.
No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
 1. Wow!
 2. Mmm
 3. Hmm
 4. Meh
 5. Pff