Bindiğimiz araçların, kullandığımız cihazların üretiminin her aşamasında insan olduğunu düşünüyordunuz değil mi? Aslında haksız da sayılmazsınız fakat Endüstri 4.0 ile insan faktörü azalırken robot kollar daha çok kullanılmaya başlandı.

İlk endüstriyel robot kol Famulus adı ile 1973 yılında KUKA tarafından üretilmiştir. Bu robot kol 6 farklı eksende hareket ederek verilen görevleri tamamlayabiliyordu. Örneğin kaynak yapmak, paketlemek ve boyama gibi işlemleri seri ve kesintisiz bir şekilde yapıyordu. Ayrıca bu robot kol “The Davinci Code” ve James Bond serisinin “Die Another Day” filmlerinde de kullanılmıştır.

İlerleyen zamanlarda ise Avrupa’da kaynak sistemleri üretiminde liderliği göğüslerken aynı zamanda Amerika ve Çin gibi ülkelere de ihraç etmeye başladı. İlk etapta sadece sipariş aldıkları firmalara ihraç ederken daha sonra da Çin’de üretim tesisini açtı.

2000’li yıllarda ise medikal robot üretimine başlamışlardır ve Cyberknife adı verilen robot ile ameliyat edilmesi zor, karmaşık tümörlerle müdahale edebilecek kadar hassas robotlar üretmişlerdir. Bu robot o kadar hassas ki akciğer tümörlerinde hasta nefes alıp verirken bile 1mm’den az hata ile kesintisiz bir şekilde operasyona devam edebiliyor. Böylelikle hastanın kısa sürede hem hızlı hem de efektif bir şekilde ağrısız ve herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmadan tedavisi gerçekleşebiliyor.

Video Link:

2006 yılında ise JEEP Wrangler karoserini bütün olarak üretecek ve boyayacak şekilde robotlar tasarlamışlardır. Böylelikle bu robot kol birden fazla insanın yaptığı işi tek başına hızlı bir şekilde yapmaya başlamıştır. Sadece 245 robot ve 250 personel ile 2007 yılına gelindiğinde toplamda 155.000’den fazla aracın üretimini sağlamıştır.

2007 yılına gelindiğinde ise KR 1000 TITAN modeli ile 1.000 kiloluk yük taşıyarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

(Görsel 2011 yılındaki tanıtıma aittir(kullanılan araç VW Golf 2011’in ortalama şase ağırlığı 1000kg))

2013 yılında LBR iiwa modeli ile insan-robot iş birliği onaylı insan yardımcısı robotunu tanıtmıştır.

Yeni Zelandalı araştırmacı sanatçı Nigel John Stanford, 2017 yılında Kuka robotlar ile Automatica adlı tekli parçasını çıkarmıştır. Robotlar piyano, gitar, davul gibi enstrümanları iyi bir sanatçı gibi kullanmışlardır.

Günümüzde ise birçok otomobil, uçak üretimi gibi insan için ağır ve zor görevlerde en ön saflarda çalışmaktadırlar.

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff