Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, nöronlar arasında sinyalleri taşıyan nörotransmitter maddedir. Serotonin beyinde, trombositlerde ve bağırsaklarda üretilir. Vücudumuzda bulunan serotoninin büyük bir kısmı, yaklaşık %95’i, bağırsaklarda üretilir ve sağlıklı sindirim için gereklidir. Beyinde üretilen serotonin hafızaya yardımcıdır. Ruh halinin, duyguların, mutluluğun dengelenmesinde önemli bir yardımcıdır. Bunların yanı sıra uyku, kemik sağlığı, yemek yeme isteği, kanın pıhtılaşması ve bazı sosyal davranışlar gibi birbirinden farklı noktalarda da rol oynar.

Serotonin ruh halini düzenlediği için kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan doğal bir kimyasaldır. Depresyon ile bağlantılıdır. Ancak depresyondayken mi serotonin seviyesi düşer yoksa serotonin seviyesi düşüklüğü mü depresyona sebep olur tam bilinmemektedir. Anksiyete, duygu durum bozuklukları, depresyon gibi hastalıkların tedavisinde ilaçların hedefi serotonindir.

Bağırsaklarda koruyucu rol oynayan serotonin aynı zamanda tok olduğumuzda iştahı azaltır. Rahatsızlık veren bir şey yediğimizde serotonin üretimi artar ve bu madde hızlıca vücuttan atılır.

     Uykuyu etkileyen birçok faktör vardır. Melatonin hormonu uyku döngüsü için çok önemlidir. Melatonin salgılanması için de serotonine ihtiyaç vardır. Serotonin eksikliğinde uyku kalitesinde ve döngüsünde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Beynimizde bulunan bazı bölümler ne kadar uyuduğumuzu, uyku döngümüzü kontrol eder. Uyanmamızı sağlar. Bu bölümlerde serotonin reseptörleri bulunmaktadır. Ayrıca serotonin-melatonin bağlantısı depresyonda uyku bozukluklarının oluşmasında neden olan faktörlerdendir.

Vücudumuzda bir kesik oluştuğunda trombositler yaranın iyileşmesi için serotonin salgılar. Serotonin seviyesinin artması kan akışını yavaşlatır ve kan pıhtılaşmaya başlar. Yaraların iyileşmesinde önemli bir adımdır. 

     Serotoninin ilişkili olduğu tüm bu durumlar sadece serotonin kaynaklı değildir. Birden fazla faktöre bağlıdır. Serotonin seviyesinin düşüklüğünün de birçok sebebi olabilir ama genellikle ya vücutta az üretilir ya da verimsiz kullanılır. 

     Serotonin seviyesi doktor kontrolünde kullanılan antidepresan ilaçlarla arttırılabilir. Ancak doğal yollarla da serotonin seviyesini arttırmak mümkündür. Triptofan,    D vitamini, B6 vitamini, omega-3 gibi maddelere serotonin üretimi için ihtiyacımız vardır. Et, süt, yumurta, muz, avokado, kuruyemiş, lif oranı yüksek sebze ve meyve tüketmek bağırsak sağlığı için faydalı, aynı zamanda serotonin seviyesini yükseltmekte yardımcıdır. Her gün 10-15 dakika kadar güneşlenmek, egzersiz yapmak, masaj, sevdiğimiz hobilerle ilgilenmek ve mümkün olduğunca stresi azaltmak serotonin seviyesinin yükselmesini sağlayan faktörlerdendir. Böylece daha mutlu hissedebiliriz. 

     Ancak bilinçsizce ve doktor kontrolü dışında ilaç ve takviye kullanmak ölüme bile varabilecek ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

KAYNAKÇA

  1. Arıkan, K. (2019, February 05). Serotonin (Mutluluk Hormonu). Retrieved from https://www.kemalarikan.com/serotonin.html
  2. Salters-Pedneault, K. (2021, January 28). What is serotonin and how does it regulate bodily functions? Retrieved from https://www.verywellmind.com/what-is-serotonin-425327
  3. Serotonin. (n.d.). Retrieved from https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/serotonin
No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff