Altın gibi bir madenin ya da ülkelerin kullandıkları para birimlerinin her zaman bir değerleri olmuştur. Peki bunları üreten ve kullanan canlıların yani insanların değeri nedir? Maddi olarak veya sayılarla ölçemeyeceğimiz apaçık ortadadır. O halde daha nitelikli bir ölçüm aracına ihtiyaç duyarız. Ancak bu araç ırka, cinsiyete, ekonomik düzeye, eğitim durumuna, yaşa veya mesleğe indirgenecek kadar basit değildir.

Sadece iki olgu belirlemek için yeter aslında: Kişiye veya insana yüklediğimiz anlam sonucu bizde oluşturduğu değer ve nötr bir şekilde yaklaştığımızda kendini göstererek insanın veya kişinin bizde ulaşmak istediği değer düzeyi.

  Her iki olgu birbirine biraz benzese de gerçekte arada oldukça büyük bir fark vardır. Bu büyük farkın adı ön yargıdır. Cinsiyeti kadın diye çalışanına değer vermeyen ve yaptığı işi küçümseyen patronlar, yaşı küçük anlamaz diye önemsenmeyen ve değer görmeyen çocuklar, ekonomik düzeyi iyi olduğu için değerli statüsüne konulan fakat karakter bakımından zayıf insanlar, hor görülen veya burun kıvrılan işlerde çalıştığı için değer olarak altlarda görülen işçiler ve nice sayısız örnekler …

İkinci olgu çok daha sağlıklı bir değer ölçümü sunmaktadır. Tüm her şeyi bir kenara atarak tek bir konuya odaklanan ve karşısındaki kişinin değerli olmak için çaba sarf ettiğini gören insanlar bana göre hem değer görmekte hem de değer vermektedir. Başarmak ve değer görmek isteyen kişi eğer hedefine ulaşamadıysa ya ön yargılı birine denk gelmiştir ya da amacı için fazla çalışmıyordur.

  İnsan hayatta her zaman değerini fark eden birine denk gelmeyebilir hatta daha da kötüsü kendi değerini anlamakta geç kalabilir. Başkalarına karşı nötr ve olumlu, kendine karşı ise pozitif bakmak insanın değerini ölçmede bize yardımcı olacak temel ve basit davranışlardır. Sadece beş dakika düşünün ve kimleri hangi değer düzeyine koyduğunuzu tartın. Ön yargıyla mı yaklaştınız yoksa o kişiler gerçekten de çabalarıyla değerinizi hak etti mi? En büyük değer payını kendinize ayırmayı unutmayın.

-Beyza Nur Fındıkçı

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff