Son zamanlarda, teknoloji endüstrisinden pek çok şirket blockchain(blok zinciri) teknolojisine ilgi göstermeye başladı. Bitcoin, 10 yıla yakın bir süredir herkes tarafından desteklenen ve kimsenin kontrolünde olmayan bir dijital para birimi ve bu para birimini ayakta tutan sistem ise blok zinciridir. Birden fazla tarafın bulunduğu bir sistemde, sisteme eklenmesi istenen her verinin geçerli bir standarda sahip olması beklenir. Taraflar birbirlerine güvenmeli ve işlemlerini karşılıklı olarak yerine getirmeyi isterler. İnsanların yönettiği sistemlerde bu işlemler aksayabilir veya taraflar birbirlerinden şüphe edebilirler. Bu noktada ise blockchain sistemi yardımımıza koşar. Blockchain, baştan mutabakat yapısını yani kuralları belirleyerek verileri kaydeder, bu verileri iletişim ağları aracılığı ile pek çok noktaya gönderir. Bu noktalarda aynı verinin bulunduğuna dair bir mutabakat süreci sağlar ve tüm kullanıcıların verilerini şifreleyeceği bir çözüm sunar. Bu sistemde veri sonsuza kadar değiştirilemez ve güvenilir bir yapı sağlanmış olur.

Blok zincirine bir iş ağındaki işlemlerin kaydedilmesi ve varlıkların takip sürecini kolaylaştıran bir dijital defter denebilir. Varlıklar ev, araba ve nakit gibi somut varlıklar olabilir veya patent, marka ve telif hakları gibi soyut değerler de olabilir. Blockchain sistemi herhangi bir merkeze veya kişiye bağlı değildir. Bu sisteme adapte olmuş cihazlar tarafından sistem yürütülür. İşlemler bu anonim cihazlar tarafından yapılmaktadır ve dışarıdan yapılacak bir müdahaleye tamamen kapalıdır. Blockchain, diğer tüm verileri bir merkezde toplamak yerine birden fazla cihaz ve bilgisayara dağıtmaktadır. Blockchain veri tabanı, yalnızca kullanıcılarına değil herkese açıktır. Böylece kontrolünün yapılması şeffaftır. Bir blok içinde kayıtlı olan işlemleri, cüzdan adreslerini, Transaction(gönderim) kodunu ve miktarları herkes kontrol edilebilmektedir. İşlemlerin pek çok farklı nokta tarafından kontrol ediliyor olması, sistemde sahtekarlık yapılması ihtimalini azaltıyor. Bunun yanı sıra, bir varlığın hangi kaynaktan çıkıp hangi kişilerin elinden geçip nereye ulaştığı da takip edilebilir.

Blockchain sisteminde her bir işlem bir dijital imzaya sahiptir ve bu imzalar şifrelenerek bloklar içerisinde depolanır. Oluşan her bir blok kendisinden önceki bloğun dijital imzasına sahiptir. Yeni bir blok oluştuğu zaman önce kendisinden bir önceki bloktaki işlemler yazılır daha sonra yeni işlem bloğa kaydedilir. Her bir blok bir açık kalma süresine sahiptir ve bu süre dolduğu zaman kapanıp mühürlenirler. Daha sonrasında ise bu blok diğer ağlar tarafından onaylanır ve sonraki blok açılır. Bu blok onaylanmadığı sürece işlem gerçekleşmez. Kripto para alım satımlarında bir süre gecikme yaşanmasının sebebi de budur. Bütün blokların dönmesi ve işlemleri yapması muazzam bir bilgisayar gücü ister. Bir banka işleminde bütün işlemler ana sunucuya bağlıdır ve bu sunucudan veri doğrulanması yapılır. Blockchain ve kripto paralar ise büyük bir ağ üzerindedirler. Telefonumuzdan mobil uygulamaya girip bir kripto para işlemi gerçekleştirdiğimizde o an bulunan bloğa işlemimiz yazılır, doğrulanır ve işlemimiz gerçekleşir. Bu blokların kapanıp mühürlenme süreleri ise kripto paralara göre değişebilir. Bitcoin de bu süre 10 dakika iken, litecoin de 2.5 dakika ve etherium da ise 13 saniyedir.

Blockchain sistemi ile birlikte kripto para birimleri de artık çeşitli sektörlerde de varlığını hissettiriyor. Örnek vericek olursak, Ripple(XRP)’in amacı büyük miktarlardaki varlık ve para transferlerinin hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde, blockchain sistemi üzerinden yapılmasıdır. Bu teknoloji sayesinde çok düşük maliyet ve çok kısa sürelerde uluslararası gönderim imkanı doğar. Etherium’un amacı ise kişisel verileri üçüncü şahıslardan korumak ve kullanılmasını engellemektir. Bugün internette yaptığımız bütün işlemlerde verileri karşımızdakilere vererek onlara kayıtları tutmalarını sağlamış oluyoruz. Onların bu bilgileri hangi amaçlar doğrultusunda kullanacağı ise tam bir bilinmezliktir. Etherium sistemi ile bu işlemler tamamen anonim bir şekilde birçok farklı cihaz üzerinde saklanmaktadır.

Böylece bu bilgilere erişim imkansız bir hale gelir ve bütün bir interneti merkezsiz bir platforma çevirir. Herhangi bir uluslararası marketten bir sipariş vermek istediğimizde içimizde bir şüphe oluşur. Karşı tarafın biz parayı ödedikten sonra ürünü tedarik edip etmeyeceği konusunda şüphe duyarız. Bitcoin sisteminde bizim parayı ödediğimizin verisi tutulur fakat karşı taraf ile ilgili herhangi bir işlem bilgisi tutulmaz. Etherium sisteminin avantajlarından ve bitcoine üstünlük kuracağı noktalardan biri de budur. Etherium sisteminde siz parayı ödediğiniz zaman bu para bir merkezde tutulur ve karşı tarafa tedarik etmesi bildirilir. Eğer tedarik etmez ise, sizin paranız geri iade edilir yani etherium sisteminde karşılıklı işlemler de tutulur ve bu da farklı işlemlerde güvenlilik sağlar. SXP ödemelerde ve kripto para birimi saklama hizmetinde oldukça güvenli ve hızlıdır. Mastercard ve Visa işlemlerinde yakın zamanda SXP altyapısı kullanılacağı ve işlemlerin hızlı, güvenli ve sigortalanarak kullanıcıya deneyim sunacağı haberleri gelmektedir. Bu kripto para birimlerinin dışında yüzlerce dahası var ve hepsi blockchain altyapısı ile beraber güvenilir ve hızlı bir deneyim sunma amacındadırlar.

Okan Rüzgar

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff