Hayatımız birçok alanda bu kadar dijitalleşmişken, gizlilik ve güvenlik çoğu insanın aklını kurcalayan bir konudur. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise, internet üzerindeki verilerimizin güvenliği tehlikede olabilir. Siber güvenlik de bu gizliliği ve emniyeti sağlamak, verileri herhangi bir kötü saldırıdan korumak için vardır.

Bir çoğumuz eşyalarımız çalındığında üzülürüz, sinirleniriz veya buna benzer duygular içerisinde oluruz. Peki ya internet üzerindeki verilerimiz, bilgilerimiz çalındığında da aynı şekilde hisseder miyiz? Mesela online alışveriş yaptığımızda girdiğimiz kart bilgileri, adres bilgileri çalındığında ne hissederdik? İnternette bir siteye veya elektronik cihazlarımıza indirdiğimiz uygulamalara üyelik yaparken verdiğimiz kişisel bilgiler; telefonumuza indirdiğimiz herhangi bir uygulamanın cihazdaki fotoğraflara, mesajlara, telefon numaralarına erişim izninin olması… Aslında günümüzde çoğumuzun telefonlarında çeşit çeşit uygulamalar dolu, online alışverişler yapıyoruz. Fakat ya birileri bunlara erişip bilgilerinizi, fotoğraflarınızı, mesajlarınızı kötü bir amaç için kullanırsa? Ürkütücü ve korkunç bir durum değil mi?

Yıllar içerisinde gelişen bilişim sayesinde iletişim alanı ciddi değişimler yaşadı. Bu gelişmeye en büyük katkıyı sağlayan şey ise internettir. Gün geçtikçe iletişim ve haberleşme bilgisayar ağları üzerine kaymaktadır. Fakat bu gelişmeler bizi ne kadar güvende tutar? Bu emniyeti sağlamak için alınması gereken ciddi önlemler vardır. Bunlardan biri ağ güvenliğidir. Ağ güvenliği verilerin iletimi sırasında onun korunmasını sağlar.

Her yıl veri ihlallerinin sayısı giderek artmaktadır. Bu konuda çok fazla araştırmalar bulunmaktadır ve Risk Based Security’de yayınlanan raporlara göre, 2019 yılında 15.1 milyar kaydın veri ihlalinin gerçekleştiği söylenmektedir. Bu sayı 2018 yılından %284 daha fazladır. Yine Risk Based Security’de yayınlanan raporda, kayıtlardaki en kötü yıl olarak geçmekte olan 2020 yılının ilk dokuz ayında 8.6 milyar kaydın veri ihlalinin gerçekleştiğini rapor etmiştir. Siber tehditler bu düzeyde artmaya devam ederken, birçok araştırmacı siber güvenlik alanına ciddi harcamalar yapılacağını belirtiyor. Öyle ki, açıklanan raporlardaki sayılara göre bu alanda emniyeti sağlayabilmek gerçekten de büyük bir önem taşımaktadır.

Siber güvenlik: siber suç, siber saldırı ve siber terör tehditleri ile karşı karşıyadır. Bu tehditleri kısaca özetleyebiliriz. Siber suç: Bilişim sisteminin güvenliğini hedef alan ve bilişim sistemini kullanarak işlenen suçlardır. Bu suçta hedef bir kişi, mal varlığı ya da bir sistem olabilir. Siber saldırı: Veri çalmak, değiştirmek veya yok etmek için bilgisayarlara ya da ağlara yapılan saldırı eylemidir. Çoğunlukla kişilere, şirketlere ve devletlere karşı yapılır. Siber terör ise: siyasi, dini veya sosyal amaçlara ulaşmak için bilgisayar ağlarını kullanarak hükümete veya topluma zarar verici faaliyetlere denir.

Peki siber saldırılara karşı korunmak için neler yapmalıyız? En basit şekilde kendi kendimizi nasıl koruyabiliriz? İşte bu sorularımızın cevaplarına güzel ve basit ipuçları:

Elektronik cihazlarınızda yazılım ve işletim sistemlerinizi güncellemek.

Devamlı güncel tuttuğunuz güvenli ve kaliteli bir anti-virüs programı kullanmak.

Güvenilir olmayan ağlara bağlanmamak; yani herkesin girebildiği wi-fi ağlarını kullanmamak. Bu durum cihazınızın verilerinizi kötü amaçlı kişilere karşı savunmasız kılar.

Bilinmeyen kişilerden gelen e-posta ve eklerini açmamak.

Son olarak mutlaka şifreleri seçerken çok dikkatli olmak ki kimse kolayca tahmin edemesin, ulaşamasın.

Peki ya firmalarda emniyet önlemleri için kimler rol alır? Güvenlik analistleri: bir kurumun ya da şirketin özel bilgilerini güvende tutmak için çalışırlar. Departmanlar arası çalışarak, kurumlarının güvenlik sistemlerinde ve programlarında bulunan kusurları belirlerler ve düzeltirler, ya da o şirketin genel güvenlik duruşunu geleceğe yönelik iyileştirebilecek önlemler alırlar. Bir ihlal ya da saldırı meydana geldiğinde güvenlik analistleri ön saftadır ve saldırıya karşı koyma çabalarına öncülük ederler. Hem iç hem de dış denetimler yaparak, gelebilecek olan güvenlik ihlallerine karşı dururlar. Güncel olarak güvenlik açığı testleri ve risk analizleri ile emniyeti sağlarlar.

Eda DENİZ

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff