HAYAL BİLE EDEMEYECEĞİMİZ VARLIKLAR KİTABI  

CASPAR HENDERSON 

Birbirinden etkileyici özellikleriyle birçok hayvanın ele alındığı bu kitabı okurken, sıra dışı  özelliklerin ve belki de yeteneklerin sadece efsanelerde, mitlerde ve masallarda olmadığını fark  edeceksiniz. Bu canlıların özelliklerinin yanı sıra insanlarla ve diğer hayvanlarla arasında olan  evrimsel bağ gözler önüne serilmekte. Hem benzerlikleri hem de farklılıkları işlenirken, bazı türlerin  soylarının tükenme tehlikesi gerçeğini hatırlatmakta. 

SAPIENS GRAFİK TARİH İNSAN TÜRÜNÜN DOĞUŞU 

YUVAL NOAH HARARİ 

Dünyaca ünlü “Sapiens” kitabının yazarı Yuval Noah Harari yeni bir seri ile karşımızda. Dört ciltlik  bu serinin ilki “İnsan Türünün Doğuşu”. Kitapta: İlk başlarda diğer hayvanlardan çok da farklı olmayan  Sapiens’in günümüze gelişi anlatılıyor. Kahramanları ve eğlenceli anlatımıyla bir dedektiflik hikayesi  olması, böyle önemli ve etkileyici bir konunun çizgi roman tadında olmasına ve elden bırakamamaya  neden oluyor.

THE ISLAND – ADA (2005) 

BİLİM KURGU/AKSİYON imdb: 6,8/10 

Baş rolleri Scarlett Johansson ve Ewan McGregor’un paylaştığı filmde Dünya yaşanılabilecek bir yer  değildir ve bir topluluk, teknolojik bir tesiste yaşamaktadır. Bu insanların en büyük hayali bir gün  yapılan çekilişlerin birinde kendi isimlerinin yazılması ve adaya gitmektir. Bilmemeleri gereken bazı  şeyleri öğrenen Sarah ve Tom kendilerini kaçınılmaz bir macera içinde bulurlar.  

IN TIME – ZAMANA KARŞI (2011) 

BİLİM KURGU/AKSİYON imdb: 6,7/10 

25 yaşına gelen her bireyin yaşlanmayı durdurması için çokça çalışması ve “zaman” kazanması  gereken bir dünyada, zaman her şeydir. Zenginler sonsuza kadar genç kalırken, fakirler bir gün daha  yaşayabilmek için “zaman” çalar, borç alır ya da dilenirler. Böyle bir dünyada yaşayan Will Salas,  sistemin gerçek yüzünü görür ve bu sistemi çökertmekten başka çaresi yoktur. Başrollerini Justin  Timberlake ve Amanda Seyfried’ın paylaştığı film sıradışı ve izlenmesi gerekenlerden.

MINORITY REPORT – AZINLIK RAPORU (2002) 

BİLİM KURGU/AKSİYON/SUÇ/GİZEM imdb: 7,6/10 

Tom Cruise’un Dedektif John Anderton’ı canlandırdığı filmde psişik güçleri olan üç kâhinin ve  teknolojinin birlikteliğiyle cinayetler daha işlenmeden tespit edilmektedir. Anderton da bu özel polis  biriminin şefidir. Anderton’ın mükemmel çalıştığını düşündüğü sistem onun başına bela olur ve bir  cinayet suçlamasından dolayı aranmaya başlar. 

5.0/5.0 Article rating
1 Review
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in:

, ,