Ses hızının, ilk kez 1947 yılında test pilotu Chuck Yeager tarafından aşıldığını sizlere hatırlatalım. Ses hızı, deniz seviyesinde yani rakımın 0 olduğu seviyede ve 21 santigrat derece sıcaklıkta, saniyede 342.2 metre olarak kabul ediliyor. Yani bu da saatte ortalama olarak 1235.5 kilometre yapıyor. Bu hızı, özellikle savaş jetleri zaman zaman geçebiliyor.

Günlük hayatımızda her yerde karşılaşabileceğimiz sıradan eşyaların ses hızını aşabileceğini biliyor muydunuz? Her eşya doğru kullanılırsa biraz da mühendislik yardımı sayesinde ses hızı sınırını aşabilir. Hatta bir insan bile bunu başarabilir. Sizin için ses hızını aşan, görünce şok olacağınız sıradan şeylerin listesini hazırladık. Baştan hatırlatalım eğer yeterli teknik altyapınız yoksa bu deneyleri kendiniz yapmayı denemeyiniz!

Ses hızını aşan 4 sıradan şey:

1- İnsan:

Ses hızını aştığını öğrenince şaşıracağınız şeylerden biri: İnsan. Doğal sınırları çerçevesinde bir insanın ses hızını aşması düşünülemez ama biraz teknik yardımla bir insanın ses hızına ulaşması ve ses hızını aşması mümkün. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde bir insan 2012 yılında ses hızını aştı. 

Felix Baumgartner isimli bu kişi, yerden yaklaşık 38 kilometre yüksekte bulunan bir hava balonundan kendini aşağıya bıraktı.Elbette üzerinde pek çok koruyucu ekipman bulunuyordu. Düşüş yolculuğunun bir noktasında saatte 843.6 mil hıza, yani yaklaşık olarak 1357 kilometre hıza ulaştı.

Aynı rekor denemesi daha sonraki yıllarda Google yöneticilerinden biriolan Alan Eustace tarafından tekrar denendi. Fakat Alan Eustace bu denemede Felix Baumgartner’ın rekorunu geçemedi. Eustace saatte 822 mil hıza, yani ortalama 1322 kilometre hıza ulaştı ve ses hızı bir insan tarafından tekrar aşılmış oldu. 

Felix Baumgartner’ın 39 bin metreden sesten hızlı serbest düşüşünün videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=FHtvDA0W34I&feature=youtu.be

2- Pinpon topu:

Pinpon topunun ses hızı sınırını aştığını görmek şaşırtıcı çünkü bu toplar raketle bile biraz hızlı ve sert vurduğunuzda ezilecek gibi görünebiliyorlar. Fakat dediğimiz gibi doğru kullanım ve biraz mühendislik zekasıyla her şey çok daha farklı olabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Purdue Üniversitesi’ndeki öğrenciler de tam olarak bu mühendislik zekasını kullandılar ve bir pinpon topunun ses hızını aşmasını sağlayan bir makine icat ettiler.

2013 yılında gerçekleştirilen bu projede, Purdue Üniversitesi’ndeki öğrenciler uzun ve ince bir boruya benzer bir pinpon topu ateşleme mekanizması yaptılar. Mekanizmanın ateşleme gücü sayesinde pinpon topları saatte 900 mil hıza yani yaklaşık 1448 kilometre hıza ulaştı. 

Mekanizmanın özel yapısı ile pinpon topu zarar görmeden hedefine ulaşıyor. Düşündüğünüzden çok daha hızlı ve sert bir şekildehedefe ulaşıyor. Projenin başmühendisi çarpma hızını açıklamak için, üç katlı bir binadan düşen bir tuğla şiddeti gibi hedefe şiddetli bir şekilde çarptığını açıklıyor. 

Pinpon topunun  ses hızını aştığı videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

3- Kırbaç:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma şunları gösteriyor, doğru bir hamle ile savrulan kırbaç ses hızının neredeyse iki katı hıza ulaşabiliyor. Yaratılan şok dalgasının sıfır noktasında ise kırbacın yarattığı dalgalar ile ses duvarı aşılıyor ve o hepimizin bildiği ses ortaya çıkıyor.

Kırbaçın ses hızını aştığı videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

4- Havlu:

Biraz ıslak olan bir havluyu, doğru bir açıyla savurduğunuzda yüksek bir ses çıkaran ve hedefte olan kişinin canını oldukça yakan bu havlu şakasını, North Carolina Bilim ve Matematik Okulu’ndaki birkaç öğrenci araştırmaya karar vermişler ve bu konuda bir deney yapmışlar.

Havlunun hareket açısı, havlu kat ettiği mesafe gibi konular üzerinde hesaplamalar yapan öğrenciler, havlunun ses hızı sınırını aştığını teoride keşfetmişler. Bu deneye ait herhangi bir görsel kanıt şu an da bulunmamakta ama teoride bunun mümkün olduğu kanıtlanmış durumda.

Havlunun ses hızını aştığı videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

Ses hızı sınırını aşan sıradan şeyleri ve insanları bu haberimizde sizler için listeledik. Listede yazdıklarımızın ses hızını aşıp aşmadığına dair uzman kişiler tarafından çeşitli deneyler yapıldı. Bu nedenle, listede bahsedilen deneyleri lütfen kendiniz denemeyiniz!

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff