Günümüzde çoğu genç, akademik kariyerini tamamladıktan sonra hayatını zorlanmadan sürdürebileceği bir işte çalışmanın hayalini kuruyor. Ancak ünü dünyaya yayılmış, belki de her gün ürünlerini ya da uygulamalarını kullandığımız şirketler size onlarla çalıştığınız takdirde, hayalinizin bile üstünde çalışma imkanları sunuyor. Peki, bu fırsatlar neler? Şirketler çalışanlarına neden alışılmışın dışında bir iş hayatı vadediyor? 

Hemen her gün kullandığımız Google ve hizmetleri artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.  Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek” olan şirketin dünya çapında kullanılmasında çalışma politikalarının payı sizce ne kadardır? 2019 verilerine göre toplam çalışan sayısı 118.899 olan Google, personeline esnek çalışma saatleri, evcil hayvan izni, ofiste spor salonu ve çeşitli sağlık imkanları sunuyor. Çalışanlarına yaptığı bu denli yatırımın karşılığını başarı olarak geri alıyor ve 2020 istatistiklerine göre % 69,89’luk pazar payıyla, dünyada en popüler arama motoru Google oluyor. 

COVID-19 virüsünün sebep olduğu pandemi, hepimizi evde kalmaya mecbur bıraktı. Ülkemizde 2020 yılının Mart ayında kendini göstermeye başlayan virüs, neredeyse hayatı durma noktasına getirdi. Evde kaldığımız zamanlarda birçoğumuz dizi ve film izlemek için çeşitli kaynaklara başvurduk. Bunlardan biri ve belki de şu sıralar en yaygın kullanılanı Netflix’tir. Şirketin ana faaliyeti, ücretli aboneliğe dayalı video akış hizmetidir. Aboneler, çeşitli film ve dizilerden oluşan kapsamlı bir arşivi internet üzerinden izleyebilir. Bu arşive Netflix yapımı film ve diziler de dahildir. Nisan 2020 itibarı ile dünya genelinde 193 milyon ve Netflix CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de 3 milyonun üzerinde üyeye ulaştı. Tüm bu verilerin yanı sıra şirket, yeni anne ve baba olmuş çalışanlarına sağladığı 1 yıllık ücretli izin ve izinden döndüklerinde tam ya da yarı zamanlı çalışma seçeneklerinin dışında, ihtiyaçları olduğunda izine ayrılma imkanı ile adından söz ettiriyor. 

Bulut tabanlı bir yazılım şirketi olan Salesforce, personeline maddi olarak destek veren şirketlerden biri. Salesforce, çalışanlarına yılda 6 gün “gönüllülük çalışması “ yapmaları için ücretli izin vermesinin yanında her personele istedikleri sivil toplum kuruluşuna bağışlamaları için 1000 dolar veriyor. Birlikte çalıştıkları kişileri bu gibi, topluma fayda getirecek etkinliklere teşvik etme fikrinin faaliyete geçmesi Salesforce’un akıllarda kalıcı olmasını sağlıyor. 

Statista verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2020 yılı ikinci çeyreği itibarı ile dünyada aktif Facebook kullanıcı sayısı 2,7 milyar oldu. Dünyada bu kadar yaygın olan şirket, başarısı ve kullanım oranlarının yanında, çalışanları arasından yeni bebek sahibi olanlara yaptığı 4000 dolar “bebek yardımı” ile de öne çıkıyor. Benzer durum İsveç merkezli bir müzik ve podcast servisi olan Spotify’da da görülüyor. Şirket, 6 aylık ücretli anne baba izni ve 1 ay esnek çalışma saatleri imkanı sunuyor. Bunlara ek olarak, Ağustos 2020 itibarı ile 400 milyon kullanıcıyla sahip olan Pinterest, elemanlarına 3 ay ücretli “bebek izni” ve ilaveten 1 ay yarı zamanlı çalışma imkanı veriyor. Üstelik izinleri bittiğinde çalışanlarının işe dönüş planlaması için danışmanlık hizmeti de sunuyor. Verilen bu fırsatların çalışanların aile hayatını olumlu yönde etkilediğini ve çalışanlara yansıyan her pozitif durumun, şirketlerin başarısında yok sayılamayacak bir payı olduğunu düşünüyorum. 

Elemanlarına çeşitli tatil imkanı sağlayan birçok şirket vardır. Bunlardan biri, snowboard ekipmanları satan Burton Snowboard adlı özel bir şirkettir. Burton Snowboard, büyük kar yağışlarından sonra çalışanlarına kar tatili ve kayak yapmaları için sezonluk kayak merkezi üyeliği imkanı sunuyor. Çalışanlarına eğlenme fırsatı veren bir diğer şirket ise The Walt Disney Company. Disney filmlerine ya da dizilerine mutlaka en az 1 kere denk gelmişsinizdir. Eğlence sektöründe, dünyanın en büyük medya şirketi olan The Walt Disney Company, çalışanlarının yakınlarıyla birlikte, çoğu kişinin gitmeyi hayal ettiği Disneyland’a ücretsiz girme imkanı tanıyor. Bunun yanı sıra çalışanlar Disney ürünlerinde ve otellerde de indirim alabiliyorlar.

Sonuç olarak, şirketlerin birlikte çalıştığı kişilere bu denli imkanlar sağlamasının altında yatan en önemli sebep, başarılı olma isteğidir. Her gün işe motive olmuş bir şekilde gelen ve istekle çalışan elemanlara sahipseniz, şirketinizin hedeflerine ulaşması için önemli bir yol kat etmişsiniz demektir. Dünyaca ünlü markalar sadece ürünlerine değil, çalışanlarına da yatırım yaparlar. Bu sayede verilen imkanları kaybetmek istemeyen çalışanlar daha çok çaba göstererek şirkete fayda sağlarlar. Şirketlerin çalışma politikaları ve elemanları arasındaki ilişki, çarkların dişleri gibidir. Uyum içerisinde atılacak her adım, iki tarafı da memnun edecektir. 

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff