1- Sizi tanıyabilir miyiz ? Nurdan Çabukoğlu kimdir ? 

Herkese Merhaba, Ben Dr. Nurdan Çabukoğlu. Başta benimle röportaj yaptığınız için sizlere teşekkür ederim. Ben Düzce’de doğdum ve liseye kadar burada eğitim aldım. Daha sonra eğitimime Yıldız Teknik Üniversitesinde Matematik üzerine tamamladım. Daha sonra İngiltere’ye gelmeye karar verdim. Burada da matematik alanda eğitim aldıktan sonra, İngiltere’deki bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaya başladım. Hala İngiltere’de Doktor öğretim üyesi olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. 


2- Bugüne kadar eğitim aldığınız ve çalıştığınız kurumlar hakkında bilgi verebilir misiniz ? Eğitim aldığınız kurumların bulunduğunuz konuma gelmemizde katkıları nelerdir? 

Üniversite’ye kadar Düzce’de eğitim gördüm. Burada İngilizce 1 yıl hazırlık okumam ilerideki eğitim ve iş hayatımda çok faydalı oldu. Sonrasında, çocukluğumdan beri hayalim olan Matematik bölümünde okumaya karar verdim ve Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünü kazandım. Burada 4 yıllık eğitimi 2011’de tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaya karar verdim. Ayni zamanda bu eğitimim için TÜBİTAK bursunu kazandım. Sonrasında, İngiltere’de University of Leicester’da Matematiksel biyoloji alanında doktoraya başladım. Burada, Matematik bölümü ve mühendislik fakültesinde birçok dersin asistanlığını yaptıktan sonra 2019 da doktoramı bitirdim. Aralık 2018’den itibaren University of Wolverhampton’da çalışmaktayım. Şu anda burada doktor öğretim üyesiyim. Üniversite hayatımızdaki her bir adım, bir sonraki için temel oluşturuyor. Lisans bölümünü başarıyla bitirmem burslu bir şekilde yüksek lisans yapmamı sağladı. Buradaki eğitimimde ve daha sonrasında İngiltere’deki doktoramda tezimi yazarken çok faydalı oldu. İyi bir tez, yayınlar ve de Leicester’daki asistanlık yaptığım derslerle öğretim üyeliğine adım atmış oldum.

3- Yaptığınız çalışmalar ile ilgili bizlere bilgi verir misiniz ? 

Ben, matematiksel biyoloji/ekoloji alanlarında çalışmaktayım. Bu alanla alakalı bahsetmem gerekirse; canlıların hayatta kalması, göçü, yok oluşları, av-avcı ilişkisi, canlıların hareketi üzerine matematiksel modelleme alanında çalışmalarımı sürdürmekteyim.

4- Matematiksel biyoloji, matematiksel ekoloji ve canlıların hareket modellemesi nedir bizlere kısaca anlatabilir misiniz ? 

Aslında matematiksel biyoloji ve ekoloji çok geniş bir alan. Benim alanımda olan konuyla alakalı bilgi verirsem şunları söyleyebilirim; canlıların hayatta kalması veya hareketi-göçü elbette ki biyolojicilerin alanı. Ancak, bir de bu canlıların hareketleri sonucu belli grafikler ortaya çıkıyor. Ya da hayatta kalma sayılarının ve de olasılıklarının hesaplanması gerekiyor. Bu noktada matematikçiler devreye giriyor. Canlıların göçü yani “difüze” olması belli denklemlerle (diffusion-reaction equations) ifade edilebilip modellenebiliyor. Bu şekilde de bilim dünyasında disiplinler arası çalışma dediğimiz ve bir örneği olan matematiksel biyoloji alanı doğmuş oluyor.


5- Bir matematikçi olarak matematik ve biyolojiyi birleştirmek gibi bir hedefte disiplinler arası çalışmak istediğinizde ne gibi zorluklar yaşadınız ? 

Bence, özelikle Türkiye’de eğitim almış olan bir insanın disiplinler arası çalışmaya yönelmesi gerçekten zorlandığımız bir durum. Nedenine gelirsek, üniversitede ne yazık ki bu tür altyapıyla yetiştirilmiyoruz. Bizim üniversitelerimizde matematik ayrı bir alan, biyoloji ayrı. Ancak, bilim dünyasında disiplinler arası çalışma popüler ve bizler de ilk defa bu durumla karşılaştığımızda zorlandık, ancak aşılamayacak bir durum da değil. Gerekli dersler alınıp, altyapı kurulduktan sonra istediğiniz alanda çalışmalarınızı iyi bir hoca seçerek sürdürebilirsiniz.


6- Bir matematikçi olarak herhangi bir biyoloji geçmişiniz olmadan matematiksel biyoloji alanında çalışmak istediğinizde ne gibi zorluklarla karşılaştınız ? 

Karşılaştığım zorluklar gerekli olan dersleri (matematiksel biyoloji gibi) almamış olmamamdı. Ancak, bu dersleri hocamın tavsiyesi üzerine tamamladıktan sonra ve de kendi bireysel çalışmalarımla, araştırmalarla, dergi ve kitap okumalarıyla bu zorluğu aşmış oldum ve böylece doktoramı başarıyla tamamladım.


7- Takip ettiğiniz bilimsel dergilerden bizlere önerileriniz var mı ? 

Genel itibariyle, biz bilim insanları tek bir dergiyi tavsiye edemeyiz. Ancak, çalışmak istediğiniz alanda temel olan kitapların, makalelerin çalışılması ve okunması tavsiye edilebilir. Benim alanımla alakalı mesela ‘Introduction to Mathematical Biology’ (Springer) okunabilir ve de gerekli makalelerle desteklenebilir. Yine benim çalışmalarımın da yayınlandığı “Ecological Complexity” gibi dergilerde yayınlanan makaleler de okunabilir.

8- Mesleğinizle ilgili ziyaret ettiğiniz internet sitelerinden bize önerileriniz nedir ? 

Google Scholar’dan istediğiniz alanda ve konuda son çıkan, en çok atıf alan yayınları görebilirsiniz. Buradan birçok dergilere yönlendiriliyorsunuz veya konunuzla alakalı yayınlanan dergilere direkt web sayfalarından ulaşabilirsiniz. Örneğin; Elsevier, Sciencedirect gibi siteler birçok alanda online ulaşılabilecek dergiler ve makaleler yayınlanmakta.

9- Alanınızda araştırma yapanlara mutlaka okumalarını tavsiye ettiğiniz kitaplar hangileri ? 

Springer’da yayınlanan Matematiksel Biyoloji, ekoloji ve modelleme kitaplarından faydalanabilirsiniz.

10- Yurt dışında akademisyen olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir ? 

Ben İngiltere’de eğitim alıp burada akademisyenlik yaptığımdan dolayı mutluyum. Çünkü, akademide özgür bir ortam mevcut. Herkes, herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan başarısına göre değerlendirilmekte ve değer görmekte. Bunlar benim için en önemli avantajı. Dezavantajı olarak da belki çok çalışmanız gerektiği söylenebilir, zorlayıcı kısımları var.


11- İngiltere’de kurumların yabancı akademisyenlere ve öğrencilere (özellikle Türklere karşı) özel bir tutumu var mı ? 

Şuan öğretim üyeliği yaptığım üniversitede ve doktora yaptığım üniversitede birçok milletten öğrenci ve de öğretim üyeleri var. Akademisyenlikte başarılı olmanız kriter, milletiniz önemli değil. Ancak yabancı öğrenciler için okul ücret farkı ve İngilizce koşulu uygulanmakta.


12- Türkiye’de halen eğitim almakta olan matematik ve biyoloji öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir ? 

Ben İngilizce ve programlama dillerinde kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Lisans eğitimlerinde Erasmus’tan faydalanabilir, farklı ülkelerde ve üniversitelerde kendilerini geliştirebilirler.

13- Yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen ve yurt dışında akademisyen olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir? 

Bir önceki yanıtladığım soru ile beraber, yurtdışındaki üniversitelerde burslu olarak veya asistanlık yaparak eğitim alabilirler. Yüksek lisans ve doktora için TÜBİTAK’ta yurtdışına belli süreyle araştırmacı göndermekte. Bilim dili İngilizce olduğu için, burada çok önemli hocalar ve iyi üniversiteler bulunduğu için, yurtdışında eğitim alınabilir. Bununla alakalı öncelikle üniversitede kendinizi geliştirmeniz çok önemli. Gerekli dersleri üniversiteniz barındırmıyorsa bile sertifikalar alınabilir. Gerekli dersleri ve programlama dillerini halledildikten sonra iyi bir CV ile belirlediğiniz alandaki hocalara mail atılır. Hocanız da sizinle çalışmayı kabul ettikten sonra, üniversiteye dil sertifikası gösterilip eğitime başlanabilir.

Son olarak, İngiltere’de veya yurtdışında eğitim almak isteyen bütün öğrenciler benimle irtibata geçebilir, sorularını iletebilirler. Ben de elimden geldiğince sizlere yardımcı olmayı çok isterim. Bana nurdancabukoglu@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sevgilerle…

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff