2020 yılının yıldızı COVID-19 yüzünden bazılarımız okula, bazılarımız işe gidemedi. Hayat durdu ve yeni standartlar oluşturmak zorunda kaldık. Yeni bir pandeminin başlangıcına şahit olduğumuz için şanslı mı hissetmeliyiz bilmiyorum ama COVID-19’un ilk olmadığı ve son da olmayacağı kesin. Bu sebeple duruma ayak uydurmalı ve çözüm yolları bulmalıyız. Bilim insanları da hayatımızı baştan aşağı değiştiren COVID-19 ile ilgili yaptıkları araştırmalara hız kesmeden devam ediyor. Birbirinden farklı birçok konuyu ele alan çalışmalardan bazıları D vitaminiyle ilgili ve yapılan çalışmalarda şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. 

Yağda çözünen vitaminlerden biri olan D vitamini bazı meyve, sebze ve et ürünlerinde bulunmakla beraber; vücudumuzda bulunan D vitamininin %90’ı güneşten karşılanır. Kemikler için oldukça faydalı olan D vitamini, kalsiyumun ve fosforun emilmesini ve dengesini sağlar. Çocukların sağlıklı büyümesi için gereklidir. 

Tüm bu faydalarıyla beraber D vitaminin COVID-19 olan kişilerde hastalığın şiddetiyle bağlantılı olduğu ileri sürüldü. Yapılan araştırmada 30-60 yaş aralığında olan COVID-19 hastaları 6 hafta boyunca gözlemlendi. Semptom göstermeyen 91 hasta (A) ve yoğun bakım ünitesinde tedavi görmesi gereken 63 ağır hasta (B) incelendiğinde, A grubunda D vitamini eksikliği görülme oranı %32,96 iken B grubunda bu oranın %96,82 olduğu görüldü. A grubunda 29, B grubunda 61 kişide D vitamini eksikliği vardı. Hastalığı ağır geçiren kişilerin büyük bir çoğunluğunda D vitamini seviyelerinin düşük olduğu görüldü. A grubunda ölüm oranı %1,09 (1 hasta), B grubunda ise ölüm oranı %31,74 idi (20 hasta). D vitamini eksik olan 90 kişide ölüm oranı %21 (19 hasta), D vitamini normal seviyede olan 64 hastada ölüm oranı %3,1 idi (2 hasta). 

Bir başka araştırmaya göre, D vitamini seviyesinin düşüklüğünün görülme oranı yüksek olan İtalya ve İspanya, en yüksek COVID-19 vaka ve ölüm oranına sahip ülkelerden olduğu görülmüştür. Ayrıca D vitamini eksikliği oranının az olduğu İskandinav ülkelerinde daha düşük COVID-19 vaka ve ölüm oranı gözlenmiştir. Ancak tüm bunlara karşın D vitamini eksikliğinin yüksek olduğu bir başka ülke olan Yunanistan, doğrulanmış verilere göre en düşük vaka ve ölüm oranına sahip ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple araştırılmaya devam edilmesi gereken bir konu olduğunu düşünen bilim insanları, normale göre çok daha fazla evde kaldığımız bu dönemde D vitamini takviyelerinin hem COVID-19 açısından hem de genel sağlığımız için faydalı olabileceğini belirtiyorlar. 

Bu yazıyı yazarken dünya genelinde vaka sayısı 84,6 milyona ulaştı. 1,83 milyon kişi ise hayatını kaybetti. Kontrol altına alınamayan bu pandemide uzmanlar COVID-19’a yakalansak bile ağır geçirmemize sebep olacak faktörleri iyileştirmenin faydalı olacağını düşünüyor. D vitamininin önemine bu araştırmalar gibi birçok çalışmada dikkat çekiliyor. Bu sebeple kendimize dikkat etmemizin yanında öğlen saatlerinde 10-15 dakika güneşlenerek ya da doktorumuza danışarak aldığımız takviyelerle D vitamini ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılayabiliriz. Böylece bu zor günlerde COVİD-19’a karşı elimizde bir kozumuz daha olabilir.

KAYNAKÇA

  • Acarkan, T . (2015). D VİTAMİNİ . Bilimsel Tamamlayıcı Tıp Regülasyon ve Nöral Terapi Dergisi , 9 (3) , 5-8 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/barnat/issue/42340/509522
  • Jain, A., Chaurasia, R., Sengar, N., Singh, M., Mahor, S., & Narain, S. (2020, November 19). Analysis of vitamin D level among asymptomatic and critically ill COVID-19 patients and its correlation with inflammatory markers. Retrieved from https://www.nature.com/articles/s41598-020-77093-z
  • AR. Martineau, D., & EV. Grigoriou, G. (2020). Vitamin D and COVID-19. Retrieved from https://link.springer.com/article/10.1007/s42000-020-00231-9
No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in:

, ,