Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı o.jpg

S: Okuyucularımız için kendinizden biraz bahseder misiniz?

C: Merhaba, Ben Oğuz Birinci, 2017 İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Yaklaşık 3 senedir yurt dışında özel bir şirkette yazılım geliştiricisi olarak çalışıyorum.

S: Neden yazılım dünyasını tercih ettiniz?

C: Biraz klişe olacak ama kendimi bildim bileli, sanırım ilkokul 4. Sınıftan beri, bilgisayar mühendisi olmak istediğimi söylüyordum ve öyle de oldu. Ama yazılım dünyasını üniversiteye başladıktan sonra tanıma fırsatım oldu ve daha ilk programlama dersinden itibaren yazılımcı olmak istediğimi biliyordum çünkü kodlamayı bir işten ziyade eğlenceli bir aktivite gibi görüyorum. İşini severek yapmak çok önemli, yıllarca sıkılmadan yapabileceğimiz bir işi seçmeliyiz.

S: Sizce yazılım sektörünün geleceği nedir?

C: Yazılım sektörünün geleceği kesinlikle çok parlak, çünkü şu anda hangi sektöre bakarsanız bakın bir otomasyon trendi var ve bu noktada yazılımın önemi çok büyük. Bunun yanında yurt dışı iş imkânları da çok fazla. Bir yazılımcı olarak sadece İngilizce konuşarak istediğiniz ülkede kolayca iş fırsatı yakalayabilirsiniz.

S: Yazılımı tercih ettiğinizden hiç pişman oldunuz mu?

C: Saatlerce uğraş, saatlerce debug’dan sonra kodunuzun çalışmadığı zamanlarda aklınızda bir “acaba?” oluşabilir ama o kod çalıştıktan sonra yaşadığınız mutluluk hepsini unutturacaktır. Henüz bu sektörde 3 yıldır çalışıyorum ve şimdilik hiç pişman değilim, çok güzel kariyer fırsatları yarattı bana, daha sonrasını zaman gösterecek.

S: Bu sektöre yeni başlayan birisi ne tür zorluklarla karşılaşır ve sizce bu zorlukların üstesinden nasıl gelmelidir?

C: Bence en büyük sorun, Türkiye’de her sene çok fazla sayıda yeni yazılımcının mezun olması. Bunun yanında farklı sektörlerden yazılıma geçiş yapmak isteyenler de var ve bu da rakip sayısını bir hayli arttırıyor. Bu yüzden de iş olanağı azalıyor. Bu sebeple de iş verenler, özellikle küçük çaplı şirketler neredeyse asgari ücretle yazılımcı çalıştırmak istiyor. Fakat iş bulamazsanız karamsarlığa kapılmayın ve bu sürede kendinizi online eğitimlerle geliştirmeye çalışın. Bulduğunuz işte de maaşınız düşük de olsa, mümkün olduğunca kendinizi geliştirmeye ve yeni beceriler öğrenmeye çalışın, aynı zamanda farklı işler bakabilirsiniz, bir yerde saplanıp kalmak mantıklı bir yaklaşım değil. Yazılım sektöründe 2-3 yılda bir iş değiştirebilirsiniz ve asıl büyük zamları iş değiştirdikten sonra alacaksınız.

S: Bilişim sektöründe okullar neler veriyor ve özellikle şirketler bilişimcilerden neler bekliyorlar?

C: Belki sorgulamak haddime değil ama Türkiye’deki eğitim sistemi gerçekten çok kötü, sadece teorik bilgiye dayalı bir eğitim sistemi var. Pratik kısmını tamamen sizin öğrenmeniz gerekiyor. Bunu online eğitimlerle yapabilirsiniz. Örneğin ben İstanbul Üniversite’sinde okudum ve biz veri tabanı dersini tamamen tahtada gördük. Ancak bu üniversite okumayın demek değil tabii ki, aldığınız eğitimin dışında, üniversite kesinlikle herkesin yaşaması, edinmesi gereken bir tecrübe. Şirketler sizden gireceğiniz iş hakkında bilgi sahibi olmanızı beklemiyor, onlar sizi yetiştirecektir ama kendinizi biraz geliştirmiş olmanızı bekliyorlar. Üniversiteyi boş geçirirseniz, iş bulma konusunda zorlanabilirsiniz. Aynı zamanda görüşme yaptığınız iş konusunda istekli görünmeniz çok önemli.

S: Sizce iyi bir CV nasıl olmalıdır?

C: İyi bir CV az ve öz olmalı bence, zaten yeni mezun birinden kimse sayfalar dolusu tecrübe beklemiyor, aldığınız birkaç sertifikayı veya tecrübeyi ekleyebilirsiniz, 1, 1.5 sayfadan uzun olmamalı CV’niz.

S: Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

C: Bilişim sektöründe bir öğrenciyseniz, çok güzel bir tercih yaptığınızı söyleyebilirim. Biraz istek ve azimle çok güzel yerlere gelebilir, Türkiye’de veya istediğiniz herhangi bir ülkede güzel bir kariyere sahip olabilirsiniz. Hatta son dönemde gördük ki bilişim sektörü için ofisler çok da gerekli değil. Türkiye’deki evinizde otururken Amerika’daki bir şirket için bile çalışabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar, herkese başarılar. 

Ogün BİRİNCİ

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff

Tagged in:

, ,