Günümüz dünyasında teknoloji sürekli gelişmekte ve son zamanlarda hayatımıza sürekli yeni teknolojiler girmektedir. Bunlardan birisi ise herkesin en az bir kez duyduğu 5G teknolojisi. Peki nedir bu 5G teknolojisi ve hayatımıza neler katacak? Hücresel ağların altyapısı belirli standartlar çerçevesinde şekilleniyor. Güncel olarak kullandığımız iletişim cihazları da mevcut altyapıya ve teknolojiye uyumlu olacak şekilde üretiliyor veya geliştiriliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hücresel ağların daha verimli ve etkili hizmet sunabilmesi için altyapı kriterleri, belirli zaman aralıklarıyla değişiyor. 5G teknolojisi altyapı kodlarının ve malzemesinin beşinci kez değiştirilmiş halini ifade ediyor. 5G aynı zamanda kendisinden bir önceki nesil olan 4G’den yaklaşık 10 kat daha hızlı veri iletimine olanak sağlayacak. “Nesnelerin interneti” olarak da adlandırılan bu teknoloji; yüksek hız, daha geniş kapsama alanı, enerji tasarrufu ve robotik, otomasyon alanında bize sayısız yenilikler sağlayacak.       

5G’nin devrim niteliğinde yeniliklere yol açacağı en önemli sektörlerden birisi de tıp sektörü olacaktır. Hala gelişmekte olan 5G teknolojisi ile uzaktan ameliyat denemelerine başlanmış ve bu denemelerden olumlu sonuçlar da alınmıştır. Bu çalışmaların en dikkat çekicisi ise 11 Ocak 2019’da Çin’de gerçekleştirildi. Bir doktor bulunduğu şehirden 50 km uzaklıkta Mengchao Hepatobilieri Hastanesi’nde bulunan bir laboratuvar hayvanını robotik cerrahi kollar ile yönlendirerek başarıyla ameliyat etmeyi başarmıştır. Operasyon yaklaşık bir saat içinde hiçbir komplikasyon olmadan tamamlandı. Bu işlem sırasında ameliyathanedeki robot ile doktorun kontrol cihazı arasındaki gecikme süresi 100 milisaniyeydi (0.1 saniye). Gecikme süresinin bu kadar az olması ölümcül tıbbi hata riskini en aza indiriyor. Ameliyatı başarıyla tamamlayan doktor 5G ile uzaktan ameliyatın aynı zamanda küçük enstitülerde bulunan meslektaşlarına yardım amaçlı ve tıp öğrencilerine eğitim verme amacı ile de kullanılabileceğini dile getirdi.

Bu başarılı geçen operasyondan birkaç ay sonra ise Çin Kurtuluş Ordusu Hastanesinde Dr. Ling Zhipei tarafından bir hastanın beyin ameliyatı gerçekleştirildi. Hasta ile doktor arasında 3 bin kilometre mesafe olmasına rağmen operasyon başarıyla gerçekleşti. Ameliyat sırasında hastanın beynine nörostimülatör (kablosuz beyin pili) yerleştirildi. Ameliyatın amacı hastanın Parkinson hastalığını tedavi etmek idi. Hasta başarıyla geçen operasyonun ardından kendini iyi hissettiğini belirtti. Operasyonda Huawei’nin 5G bağlantı altyapısı kullanıldı ve bağlantının kalitesi fiber optik kabloyla sağlanan iletişim ile boy ölçüşebilecek seviyedeydi.

Bu başarılı operasyonlardan sonra 5G ile gerçekleştirilen tıbbi çalışmaların sayısı gittikçe arttı ve artmaya da devam ediyor. 5G teknolojisi geliştikçe uzaktan ameliyatlar, tıbbi uygulamalar, uzaktan tedavi ve tanılar hastaların hayatını kolaylaştıracak. 5G’nin hayatımıza katacağı yenilikler, teknolojik devrimler şimdiden boy göstermeye başladı ve gün geçtikçe daha da gelişip hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giriyor.

No Article rating
0 Reviews
Sizce bu yazı etkili miydi? Kendimizi daha çok geliştirebilmemiz için bize yardımcı olun!
  1. Wow!
  2. Mmm
  3. Hmm
  4. Meh
  5. Pff